ArvamusGaleriiNoorteüritused

Triin Sooäär
Märka Last
noortetoimetus

 

Mis siis, kui igas Eestimaa paigas toimuks midagi nii ehedat, inspireerivat ja fokusseeritud kui Lääneranna Noortekeskuse Suvelaagris? Vastuseid sellele küsimusele võime leida täpselt nii palju, kui oli esinejaid, osalejaid ja korraldajaid, ent noore ja koolitajana võin kinnitada ühendavat vastust – oleksime kogu riigis sammuke lähemal motiveeritud noorte tegijate näol. Igaüks neist muudaks juba varakult maailma, alustades oma kodukohast. Just sealt alustades jõuaksid palju noored teadmiseni, et ka riigis või lausa maailmas on muutuste loomine igaühe võimalus ja oleme taganud kindla tuleviku – tehes noortega ja noortele.

Mõeldes sellele, et laager kestab sageli vaid mõned päevad, on eeltöö tihti lausa mitmekordne. Seda eriti siis, kui noored on hästi erinevas vanuses ning lisaks on paralleelselt toimumas kaks erinevat laagrit: tantsu- ja meedialaager.
Kui  ühe meedialaagri töötoa juhendajana tagasi vaatan, oli minu kõige suurem üllatus see, kuivõrd sujuvalt oli korraldajate poolt loodud õhkkond, mis tihti meenutas Arvamusfestivali. Erinevas vanuses noored pandi üheskoos töötama rühmades, andes igaühele vastutuse ja meeskonnatöö algtõed. Suhtlusoskuse arendamine oli ka korraldajate poolt kesksel kohal – noortega suheldi kui võrdsetega, suunates neid otsima eelkõige lahendusi ja nägema positiivset. Tegemist järjekordse näitega, kuidas Lääneranna noorsootöö on juba praegu kolm sammu olevikust eest. 

Lääneranna noored paiknevad küll erinevates piirkondades ning lisaks oli osalemas noori ka mujalt, kuid minule kui väljaspoolt tulijale oli üllatav, kuivõrd ettevõtlikud, avatud ja hoolivad nad kõik üheskoos olid – 50 osalejast sai lõpuks justkui üks suur pere. Koos Kristi ja Kullaga (Lastekaitse Liidu koordinaator Kristi Märk ja noortetoimetuse liige Kulla Saatmäe) “Märka Last” töötuba tehes, tundus, et meiega on samas paadis kõik töötoas osalejad. Nende oskus ja valmisolek kuulata nii meid kui üksteist, arutleda ja kaasa rääkida oli imetlusväärne. Minu meelest iseloomustab Lääneranna noori Indreku öeldud fraas “Uudis täiendamisel”, kuna kõik oli ja on pidevas arengus.  

Erinevate esinejate näol oli kokku toodud läbilõige erinevate kogemuste, lugude ja maailmavaadetega inimestest, kelle jaoks on noortele erinevate vaatenurkade kokku toomine oluline. Just vaatenurgad on need, mille põhjal saavad osalejad ise hiljem kõike analüüsida ja enda jaoks olulise terviku luua ning iseenda eluga siduda. 
Kui Monika Kuzmina andis hästi ehedalt edasi seda, kuidas on ise võimalik muutuseid luua ja sobiv keskkond luua, siis Kustas Kirsipuu tõi näidetega elust noorteni teadmise, et ebaõnnestumised on tihti parimad õpetajad ja sotsiaalmeedia on uus jõud. Andrus Vaarik ühendas sujuvalt huumori, näitlejatöö ja inimeseks olemise võlud, ajal kui Sille Võsaste tutvustas 21. sajandi Eesti meediamaastikku. Monika Hale oskus suunata noored enda sisemise kunstnikuni, pakkus igaühele võimalust kasutada paberit mõttelennuks.
Seejärel tutvustas Erkki Sarapuu teletöö võimalusi ja ka seda, kuidas kunstnik saab olla erinevatel elualadel. Kätlin Rohilaid-Aljaste andis edasi energia, mis kaasneb heategude ja inimsuhetega, ajal kui Hannes Võrno andis korraliku läbilõike elukoolist, olles seejuures otsekohene ja hooliv.

Tantsulaagri treener Sharlotte Parvei suutis tekitada olukorra, kus ennekõike oli tantsimine osalejate üks suur rõõm, millega muuhulgas kaasnes vigadest õppimine ja särav kava.

Kui lisada siia veel teise tantsutreeneri Carina Jursi energia ja lõputu jaks, Kaitseliidu meeste ja naiste poolt läbi viidud tegevused või kasvõi perfektne stiilipidu, kus iga detail viimseni läbi mõeldud, saame terviku, mida keeruline unustada.

Minu sooviks on, et selliseid ägedaid, oma tööd hinge ja südamega tegevaid professionaalseid noorsootöötajaid, nagu selle laagri korraldajad Eliise Tiidussalu ja Anneli Pikkmets ning neile toeks olnud Kristel Rohumägi ja Lilia Urb, jaguks igasse Eestimaa nurka.

Ma olen väga seda usku, et iga noor on justkui särama hakkamist ootav noor täht. Andes võimaluse areneda ja parimatelt õppida, saame üheskoos kaasa aidata, et need tähed hakkaksid veelgi kiiremini särama, innustades ning toetades omakorda teisi tähekesi.

Korraldajate tänusõnad

“Lääneranna Noortekeskuse esimese suvelaagri positiivne järelkaja kostub veel päevi hiljem – olgu selleks siis tuttavate lapsevanemate telefonikõned, toetavad ja tänusõnadega e-kirjad või lihtsalt tänaval kohatud soe naeratus ja kuuldud tänusõnad.

Eriolukorra lõpus ei osanud me unistadagi, et sel aastal noortega nii palju ägedaid asju ellu viime.  Esimest korda korraldas Lääneranna Noortekeskus noorte suvelaagri, eelnevalt oleme korraldanud noortele noortemalevaid, rahvusvahelisi noortevahetusprojekte nii siin kui mujal.

Ühendasime ühte laagrisse nii tantsu- kui meedialaagri. Suurepärane asukoht, suurepärased noored ja väga ägedad koolitajad ning juhendajad. “

annelii

Anneli Pikkmets

Lääneranna Noortekeskuse juhataja

eliise

Eliise Tiidussalu

Lääneranna Noortekeskuse noorsootöötaja

“Mul on äärmiselt hea meel, et suutsime üheskoos teha midagi nii teistsugust ja ebatavalist. Midagi, mis tekitas ühe suure positiivse energialaine, milles ujujatel oli hea olla. Elu esimest laagrit korraldama asudes ei osanud ma ettegi kujutada, et sellest kõigest võib sündida midagi niivõrd väärtuspõhist, liigutavat ja inspireerivat.
Silme ees oli küll selge visioon – teha midagi, mis liigutaks, kannaks väärtust ja erineks. Luua midagi, mis aitaks  igaühel leida midagi, mis just temale oluline ning suurendaks ühtsustunnet.
Teades, mis noori ees ootab ja olles eelnevalt kursis, kui meeletult ägedate koolitajate ning inimestega on neil võimalus kohtuda, oli minus juba varakult suur positiivne ärevus.
Tunne on ääretult soe ja olen hästi tänulik!
Lisaks kõikidele allpool nimetatutele meeletu tänu Annelile, kellega koos selle pähkli pureda võtsime, kes iga minu “hullusega” kaasa tuli ning tänu kelle toele sai kõik teoks.”

Südamlik tänu kõigile, kes aitasid ja toetasid Lääneranna Noortekeskuse Suvelaager 2020 toimumist!

Suur tänu Lääneranna valla noorsootöötajad Kristel Rohumägi ning Lilia Urb, kes olid kohapeal abiks, tulid appi kõikvõimalike vahenditega, valmistasid ette ning viisid läbi lõbusaid vaba-aja tegevusi!

Aitäh Monika Hale, kes tuli läbi viima töötuba, kuid otsustas kohapeal jääda kauemaks ning toetas nõu ja jõuga!

Aitäh kõikidele koolitajatele, tänu kellele said noored erilise võimaluse kuulata hinge puudutavaid, inspireerivaid ja südamlikke lugusid, mis ei jätnud kedagi külmaks. Võimekad ja imelised koolitajad, kes suutsid avada sisemaailma puudutavaid teemasid ning vaid pärast paariminutilist hingetõmbepausi viia noortega läbi kaasahaaravaid ja põnevaid praktilisi ülesandeid!

Teiega koostöö oli tõeline rõõm, kuna mõtlesite kaasa alates esimesest telefonikõnest või e-kirjast ning olite valmis noortevaldkonda panustama!

Aitäh ägedad lapsevanemad!

Siiras ja südamest tänu Pivarootsi laagri tiim, et saime veeta neli imelist päeva imekaunis Pivarootsis, muredeta!

Meedialaagrit toimumist rahastasid Ideeviit ning Haridus- ja Teadusministeerium. Eesmärk on noorte ettevõtlikkuse ja osaluse toetamine.

Osalejate ja toetajate tagasiside

“Laagri emotsioonid ja energiatulv on nii mega, et senini tulevad sellest külmavärinad! Pea 70 erinevat inimest, isiksust ja mõttelaadi said kokku ühes imelises paigas. Igaühel omad mõtted, plaanid, tunded ja iseärasused. Meil igalühel on oma lugu, oma isemoodi  arusaam ja käitumine.
Oli eriline au kõigiga kohtuda, rääkida ja koos naerda. Mõtteid, mida laagrist kaasa saime, oli miljoneid, igaüks filtreeris sealt enda jaoks vajaliku. Minu jaoks kõige tähtsam on noortega vahetu suhtlus ja arusaam. Arusaam ja toetus meie armsatele noortele, kel on kõige raskem iga ja eluperiood. Usun ja loodan,et meie 50 noort said meeletu pagasi oma tulevikku ja pugesid hinge ka uued tutvused ning elulood.
Elu on võrratu, päikeseline ja naer on nakkav. Nakkav nagu positiivsuski!”Kristel Rohumägi

 

“Oli ääretult ärev tunne tervitada laagrisse saabuvaid noori. Paljud olid mulle juba tuttavad. Mõnedega sai alles malevas koos oldud, aga oli ka mitmeid uusi nägusid. Kokku ligi 50 ainulaadset säravat ja põnevat isiksust. Need kolm toredat päeva nägin rohkem tantsu poolt, sest minu lahutamatu osa oli energiline lobisev tantsulõvi Pia. See oli imeline kuidas Sharlotte võlus noori ja pani ka kõige häbelikumad noormehed puusanõkse tegema. Ta oli noortega justkui üks ja sama, kuid jäädes sealjuures juhi rolli. Pauside ajal tekkisid põnevad arutelud, mida tüdrukud oleksid võinud lummatuna hommikuni kuulata. Imetlesin Markuse ja Andrese julgust ja soovi lüüa kaasa ka tantsulaagris. Jäi meelde ka esimesel päeval Naiskodukaitse poolt tehtud huvitavad meeskonnamängud, kus oli tarvis taiplikkust, meeskonnatööd ja kiirust, mis tekitasid tublisti hasarti, tõid kaasa palju elevust ja aitasid meeskonnaliikmetel omavahel paremini tuttavaks saada. Unustamatu mälestuse jättis ka Gatsby-õhtu. Peosaal oli viimase detailini läbi mõeldud ja sätitud. Kõik olid ülivingelt valmistunud ja rõivad sobitusid ajastutruult. Sai põnevust, nalja ja tantsu. Tunnet, mida kogesin  kui viimast tantsu tantsisime on võimatu sõnadesse panna. See laager oli täiuslik jätk põnevale suvele. Olen kogust südamest tänulik kõikidele noortele ja meeskonnale nende uute võimaluste, kogemuste, elamuste ja emotsioonide eest, mida sain laagris toimetades kogeda.  Need mälestused on erilised ja kustumatud! Aitäh Teile!”  –  Lilia Urb

 

“Töötoa lõpuks said ajakirjanikud kokku eriilmelised artikli pealkirjad. Mina olin pressi rollis ja päris huvitav oli kogeda seda, millega ajakirjanikud igapäevaselt kokku puutuvad. Kõige põnevam osa oli artikli pealkirja väljamõtlemine.
Päeva lõpuks matkasime mere äärde, kus tegime mõned pildid oma uute noortekeskuse särkidega. Päike oli juba loojumas ning vahelduseks oli lõõgastav lihtsalt merele vaadata ja omi mõtteid mõlgutada.” Jaana Klaas

 

“Enne maalimise töötuba oli väikene närv ikka sees ka. Kuidas kõik saab olema ja kas sajab, kas jätkub kõigile materjali, kas noored jäävad rahule? Ainuke asi, mis pakkus rahutunnet, oli teadmine, et mind ootas ees fantastiline naiskond ja juba tuttavad noored malevast. Kohale jõudes ja asju sättides oli ülirahulik atmosfäär, nagu oleks lihtsalt vanadele tuttavatele külla sõitnud, plaaniga natuke maalida. Minu meelest avardab kunstiõpetus väärtuspõhise mõtlemisviisi arendamist suuresti. Me kõik oleme erinevad ja just sellised, nagu parajasti tollel eluhetkel ette on nähtud.
Olen ütlemata tänulik, et noored osalesid aktiivselt ja kõikide hingelind laulis pintslitõmbe saatel just oma laulu pildiks saades. Suur aitäh ja koht oli super fantastiline!”Monika Hale

Samal teemal:

Lääneranna Noortekeskuse suvelaager 2020

GALERII: Pivarootsis algas Lääneranna Noortekeskuse suvelaager