Päev pärast lastepäeva korraldavad Pärnu kolledži sotsiaaltöö ja rehabilitatsiooni korralduse eriala üliõpilased Eliise Tiidussalu ja Kristina Kukk kogukonna- ja vabatahtliku töö õppeaine raames sündmust, mis on suunatud Lihula noortele ja nende vanematele ning mille peamine eesmärk on aidata kaasa noorte hääle võimendamisele kogukonnas.
Noorte kaasamine ja nende hääle võimendamine
“Kõige suurem ootus on kuulda noorte vahetut arvamust kogukonnas olulistel ja päevakajalistel teemadel. Täiskasvanutena peaksime rohkem analüüsima kui palju me laste arvamust päriselt küsime või hoopiski eeldame ja arvame end teadvat, mis neile parim,” rääkis Eliise Tiidussalu.
Noorte osaluskohviku ja vanemate koolitusarutelu “Kuula last!” korraldajad on veendunud, et hiljutiste sündmuste valguses on äärmiselt asjakohane vestelda just noorte endiga neid ja nende kodukohta puudutavatel teemadel võimalikult neutraalsel ja arutelu toetaval pinnasel, seda enam, et küsimused, mille üle noored soovivad diskuteerida, on pakutud nende endi poolt.
“Sündmuse idee sündis õppeaine raames läbiviidud kogukonna kaardistusest, millest selgus, et Lihulas ei ole noorte kaasamine enam küll lapsekingades, kuid arenguruumi veel on,” selgitas Kristina Kukk ning lisas, et seetõttu otsustasidki nad Eliisega anda oma panuse noorte hääle võimendamisse. “Võtsime ühendust kogukonna noortega ning pidasime maha arutelu, millest sooviksid nemad rääkida ja oh üllatust! Ideid tuli nagu Vändrast saelaudu,” ütles Kristina muiates.
Noorte osaluskohvik ja vanemate koolitusarutelu “Kuula last!” on nagu nimigi ütleb, jagatud kahte ossa, neist esimene on suunatud noortele ning algab vahetult peale koolipäeva, 2. juunil kell 14.30 Lihula kultuurimajas. Teemad, mille üle noored erinevates laudkondades arutlevad, on “Noored ja veip – kas uus mood või appikarje?”, “Millised on maapiirkonna hariduselu võlud ja valud?” ning “Kas tulevik on maal või linnas?”.
Kõik ideed, mis päeva jooksul kirja saavad pandud, lubavad korraldajad edastada Lääneranna Vallavalitsusele ning Lihula Gümnaasiumile lootuses, et neid võetakse arvesse noori puudutavate otsuste tegemisel.
Lapsevanemate toetamine ja kaasamine
Päeva teises pooles, mis algab kell 17.30 ehk vahetult peale noorte osaluskohviku lõppu, toimub koolitusarutelu lapsevanematele, mille eesmärk on leida vastused küsimustele miks ja kuidas toetada lapse head interneti kasutust.
“Tänapäeval on üsna keeruline pidada sammu kiirelt areneva (digi)maailmaga. Me kõik teame, et selles on palju ohtusid, kuid kuidas neid vältida? Nutiseadmete keelamine ei ole lahendus, sest keelatud vili on magus ning ühel või teisel hetkel jõuab noor nutimaailma nii ehk naa,” tõdes Kukk.
“Lapsele on esmatähtis vanemlik eeskuju ning vanem on see, kes enim lapse maailmapilti kujundab – see on ka põhjus, miks otsustasime lisaks noorte hääle võimendamisele korraldada midagi ka lapsevanematele, et neid omakorda toetada ja kaasata,” selgitas Tiidussalu ning lisas, et digiturvalisuse ja lapse õiguste teemasid avab vanematele oma ala professionaal, MTÜ Lastekaitse Liidu “Targalt internetis” projekti teavitustöö koordinaator Kerli Valner.
Registreeri end sündmusele
Noorte osaluskohviku ja vanemate koolitusarutelu “Kuula last!” on tasuta ning sinna on oodatud eeskätt Lihula kogukonna noored ja lapsevanemad. Korraldajatel on ka palve, et osalejad annaksid endast eelnevalt märku täites kolmest küsimusest koosneva registreerimisvormi siin: https://forms.gle/eEZUEZTKJ2Ggt3aW9.
Sündmuse toimumist toetavad lisaks Tartu ülikooli Pärnu kolledžile veel Lääneranna Noortevolikogu, Lääneranna Noortekeskus ning MTÜ Lastekaitse Liit.