15. augustil lõppes Lääneranna Noortekeskuse korraldatud Erasmus+ rahvusvaheline noortevahetus “Probleemid maailmas läbi noorte silmade” (World problems through the eyes of youngsters-” – ingl.).
Noortevahetus toimus 7.-15. augustil Lihulas ja selles osalesid partnerorganisatsioonide noored Põhja-Makedooniast, Portugalist, Lätist ja Eestist.
Kokku poolsada noort ja grupijuhti neljast eri riigist elamas ja toimetamas 8 ööd ja seitse päeva ühtse suure perena Lihulas, Sakste majas.
Rahvusvaheline noortevahetus on 13-30. aastaste eri Euroopa riikide noorte omavaheline kohtumine, mille raames käsitletakse osalejate jaoks olulisi teemasid ja kogetakse teistmoodi õppimist.
Eelkõige on see suunatud osalejate enesearengu toetamisele mitteformaalse õppe kaudu, kultuuridevahelisele õppimisele, sotsiaalselt oluliste teemade käsitlemisele ja väärtuste tugevdamisele (tolerantsus, sõprus, hoolivus, demokraatia jm).
Ettevalmistus ja partnerite kohalejõudmine
Esimene ja viimane päev on noortevahetus projektide puhul mõeldud reisimiseks ehk sihtkohta jõudmiseks ja sealt lahkumiseks.
Noortevahetuse Eestit esindav korraldustiim Lääneranna Noortekeskusest, kuhu kuulusid Lii Urb, Eliise Lepp, Kristin Kunz ja Anneli Pikkmets kogunes juba pühapäeva ennelõunal Sakste majja, et valmis seada viimaseid asju. Samal ajal kui korraldustiim toimetas Lihulas, reisid Põhja-Makedoonia noored Eestisse, kuhu nad jõudsid uue päeva lõunaks. Lennuki maandumise ajaks saatsime neile Tallinnasse vastu buss koos grupijuhiga. Kuivõrd noorte reis oli pikk, suundusid nad Sakste majja jõudes tubadesse puhkama.
Õhtupoolikul maandusid Tallinnas meie Portugali sõbrad, ka neid läksime Tallinna lennujaama tervitama.
Õhtusöögi ajaks jõudsid kohale ka Läti ja Eesti noored. Läti organisatsioonilt saime lõuna paiku äreva telefonikõne, et mõlemad täiskasvanud grupijuhid said positiivse koroonatesti vastuse ja kahjuks nad noortega kaasa sõita ei saa. Kiire tegutsemine aitas siiski sihile ning kaks 18-aastast noort võtsid grupijuhi rolli enda peale kanda. Mõne minutiga leiti nende asemele projekti uued noored osalejad ning veidi vähem kui poole tunniga pakkisid kaks uut osalejat nädalaks oma asjad ja teekond Vilakast Lihulasse võis alata.
Tutvumismängud ja ökoloogiline jalajälg
Esmaspäeva hommikupoolikut alustasime erinevate nime- ja tutvumismängudega, panime kõik koos kirja kokkulepped, millest kinni pidada, ootused nädalaks ning rääkisime meie projekti eesmärgist. Pealelõunal mängisime erinevaid meeskonnamänge ning osalesime Lihula kultuuri- ja spordipäevade avamisel. Sellega alustasime kohaliku kultuuri tutvustamist, mille raames saime nautida rahvatantsu etteasteid ja nii mõnigi noor otsustas ise jalga keerutada. Tagatipuks osalesime Lihula aastapäevatordi söömisel.
Teisipäeva alustasid noored aktiivse Lihulat tutvustava mänguga “Getting to know Lihula”, mille noorsootöötaja Eliise lõi sellises Actionboundi keskkonnas.
Pealelõunal kutsusime külla Matsalu filmifestivali (MAFF) direktori Silvia Lotmani, kes rääkis noortele MAFFist ja meie kõigi ökoloogilisest jalajäljest, mida me siia planeedile maha jätame.
Pärast vestlust Silviaga said noored arutleda teema üle “Minu ökoloogiline jalajälg” ja luua ise lühike videolõik, kuidas nemad saavad viimast vähendada. Jätkates maailma kliimasoojenemise teemadel oli pärastlõunaseks töötoaks “Inimkonna mõju looduse hävitamisele”. (Humanity’s impact on nature’s destruction – ingl.) Noored jagati rahvusvahelistesse gruppidesse ning anti ülesandeks aktiivse arutelu tulemusel valmistada plakatid nende nägemusest, kuidas inimkond mõjutab looduse hävitamist ja mida saaks teha, et seda vähendada. Iga meeskond pidi tegema vastava ettekande teistele osalistele. Õhtu saabudes nautisime Eesti ja Portugali rahvusõhtuid mõnusat muusikat, head sööki ja loomulikult eestlaste poolt korraldatud saunaõhtut, sest eestlased on ju saunarahvas!
Vaimne tervis ja Lääneranna Noortepäev
Noortevahetuse neljas päev algas töötoaga “Kuidas leida oma sisemine tasakaal?” (How to find inner balance- ingl.), mida viis läbi Karoliine Aus, MTÜ Tunne eestvedaja. Töötoas räägiti ausalt, kuidas keegi tunneb ennast erinevates situatsioonides ning et leida oma sisemine tasakaal, tuleb saada sõbraks iseendaga. Nii mõnegi noore jaoks oli töötuba vaimselt raske, sest ta pidi olema iseendaga täiesti aus ning aktsepteerima, et on täpselt selline, nagu ta on ja keegi teine seda muuta ei saa. Olenemata raskustele meeldis see töötuba kõigile väga ning paljud noored said enda kohta nii mõndagi teada.
Pärastlõunal olid kõik osalejad oodatud Lihula mõisamäel toimunud Lääneranna Noortepäevale, kus nad said proovida ja võtta osa erinevatest tegevustest ja atraktsioonidest: kiiking, poksimasin, täpsuslaskmine, ratsutamine, joonistamine, hennamaalingud, samuti nautida mustkunstniku trikke ning tagatipuks keerutada jalga peaesineja ansambli Kurjad Plaanid saatel. Meeleoluka õhtu lõpetas DJ Andrus Pirso. Noortepäeva kohta loe täpsemalt siit.
Neljapäeval ehk noortevahetuse viiendal päeval tutvustasime osalejatele Lääneranna Noortevolikogu korraldatavat igakevadist prügimaratoni. Rahvusvahelistes meeskondades käidi Lihula risti-põiki läbi ning leiti prahti väikestest konidest autojuppideni välja. Koos jalutati kokku 26.29 km ja korjati kokku kaksteist 200-liitrist kotti prügi.
Pärastlõunal võtsime oma rätikud ja plätud ning istusime bussi, et minna väljasõidule Matsi randa nautima Eesti suve ja rannailma. Vahepeal tegime peatuse Kolga loodusrajal, kus tutvustasime noortele meie väärtuslike metsakooslusi ja luitemetsi. Lühikese jalutuskäigu järel olid osalejate suud mustikatest sinised. Matsi rannas ei olnud kahtlustki, et keegi jääb kaldale. 3-2-1 ja olidki noored vees.
Rannamõnud nauditud suundusime tagasi Lihula, kus meid ootas Maarja Pikkmets jooga töötoaga, et ühendada oma keha-meel-hing ja energia. Õhtu lõpetas meeleolukas Põhja-Makedoonia ja Läti rahvusõhtu.
Päev Pärnus ja Lihula kodukohvikud
Reede hommikul viisid Portugali ja Põhja-Makedoonia juhendajad läbi töötuba “Kuidas leida tuge ja toetata teisi” (Finding support and supporting others – ingl.). Noored olid jagatud täiesti uutesse gruppidesse ning 18 minuti jooksul pidid nad piiratud vahenditega ehitama võimalikult kõrge torni, mille otsas seisis vahukomm. 20 spagetti, jupike teipi ja nööri ning üks vahukomm. Kõigile täpselt ühepalju asju. Torn pidi püsima mõõtmiseni. Nalja ja naeru sai palju. Samas analüüsiti ka meeskonnatööd ja seda, kas ühekoos lahenduste leidmine on lihtsam, kui üksi tegutsedes.
Lõunal sõitsime Pärnu, kus peale rannas peetud piknikku korraldasime noortele põneva vahetamismängu. Selgitasime reegleid ja andsime igale tiimile ühe Erasmus+ pastapliiatsi. Noorte ülesanne oli käia tänaval ja rannas ning tutvustada inimestele Erasmus+ võimalusi ja võimalusel vahetada pastaka millegi muu vastu ja siis järgmiste inimeste juures vahetama jällegi uuesti, jne, jne. Üks tiim vahetas pastaka helendava pulga, seejärel 90ndate vinüüli, kaardipaki, uue pastaka ning lõpetuseks mullikile vastu ning sellel teekonnal jõudsid nad rannarajoonist kesklinna.
Pärast mängu oli noortel vaba aeg, et vaadata Pärnus ringi ning osta kodustele kingitusi ja suveniire. Õhtul nautisime Sakste majas mõnusat Kaurna Cronin & band’i kontserti. Hilisõhtul jätkati ka Lääneranna Noortekeskuse noortevahetuse Erasmus+ pulmatraditsiooni, ehk esimene julge noormees tegi neiule ettepaneku nö. “abielluda”. Ja kui esimene juba alustab, saavad julguse ka teised.
Laupäeval oli algselt mõeldud, minna matkama Penijõele, kuid saime aru, et pea kolmkümmend soojakraadi ja üpriski pikk teekond võib tekitada ebameeldivusi. Pealegi ei ole meie rahvusvahelised sõbrad suured matkahuvilised. Nii muutsime oma päevaplaani ja võtsime osa Lihula kultuuri- ja spordipäevadest. Hommikul külastasime laata, käisime kodukohvikutes ning elasime kaasa noortevahetuses osalenud Stefan-Laurile sumo maadlusvõistlusel. Pealelõunal tutvustasime noortele noortepassi ehk tunnistust, mille iga osaleja saab noortevahetuse lõpus. Kuidas noortepassi edaspidi kasutada ning mis on selle väärtused.
Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri noorteprogrammide keskus kirjeldab noortepassi nii: “Noortepass on nii tunnistus projektis või koolitusel osalemisest ja õpitust kui ka protsess, mis toetab projektis osalenute (noorte ja noorsootöötajate) teadlikku õppimist ning õppimise mõtestamist, analüüsimist ja kirjeldamist.”
Noortepass koosneb kaheksast võtmepädevusest, mille individuaalne õpianalüüs ja õpikogemus pannakse kirja noortepassile. Selleks, et kõikidest võtmepädevustest aru saada ja mõtestada nende tähendust, valmistasid noored nende kohta ette väikesed etteasted, et oskaksid oma mitteformaalset õpikogemust mõtestada.
Esinemine vabalaval ja noortevahetuse lõpetamine
Juba mõne päevaga noortevahetuse algusest saime teada kui andekad on osalevad noored, kes panid ise kokku rahvusvahelise bändi. Kõik vabad hetked möödusid neil üheskoos musitseerides. Bänd olemas, oli vaja leida ka esinemisvõimalus. Peale noortepassi töötuba tegime ettevalmistusi ja bändiproove õhtuseks kontserdiks. Noored said võimaluse esineda laupäeva õhtul Härra Aleksandri vabalaval. Noored, kes ei osalenud bändis, elasid kaasa ning olid valmistanud iga riigi lipuga plakatid ja ka noortebändi tutvustava esinemisplakati. Mõne päevaga kokku pandud bändi esinemine läks väga hästi, publik palus suure aplausiga ka lisalugu.
Ja oligi ootamatult kätte jõudnud viimane noortevahetuse päev. Tagasiside antud, noortepassid täidetud ja kokkuvõte tehtud, jõudis kätte aeg hakata tube koristama ja õhtuseks peoks ettevalmistusi tegema. Pulmapeo eel jagasime kõikidele osalejatele kätte noortepassid ja tänasime üksteist projektis osaluse eest veelkord. Ilma pikema venituseta, hakkas majas korralik sagin ja ettevalmistus pulmadeks, närvid olid nii mõnelgi noorel krussis ja süda hakkas kiiremini lööma. Kas te kujutate ette 10 noorpaari tuli valmis seada?! Kleidid, viisakamad pintsakud, pruudikimbud, tort, isegi sõrmused. Ja meie ühine viimane suur pidu võis alata.
Viimane hommik algas väga vara ja kurvalt, sest meie uued armsad sõbrad tuli saata bussidele, et jõuda õigeks ajaks Tallinna lennujaama, kuid me ei öelnud hüvasti, vaid peatse kohtumiseni, sest taaskord saime kinnitust, et maakera on ümmargune ja kohtume juba uute noortevahetus projektide raames juba varsti!