Lii Urb
Noortetoimetus
Noortevahetuse osaleja
Vahemikus 10.-17. oktoober käisid neli Lääneranna noort koos juhendajaga noortevahetuse, mille teemaks oli “Veggie Food Lab”, raames Portugalis.
Kokku võttis osa umbes 30 noort ja juhendajat seitsmest riigist: Portugal, Itaalia, Kreeka, Bulgaaria, Poola, Läti ja Eesti. Enamuse projekti ajast veetsid kõik linnas nimega Guimaraes, kus toimetati taimetoidurestoranis Cor de Tangerina.
1.päev
Esimesel päeval koguneti Guimaraes’e lossi platsile, et tutvuda põhjalikumalt projekti plaanide ja eesmärkidega ning saada omavahel natukene rohkem tuttavaks. Lossi juurest algas ka väike ekskursioon koos giidiga läbi linna väikese osa. Külastasime linna tuntumaid kirikuid, platse ja muid ehitisi. Lahke giid näitas ka kohvikuid, kus leiduvad parimad saiakesed linnas. Esimese töötoana tutvustasid Landscape Lab’i (Maastiku Labor) töötajad noortele linnasiseseid väikseid ühiskasutatavaid aiamaid ning oma tegevusi üleüldiselt.
2.päev
Teine päev algas linna piirialadel, kus noor pere omab farmi ning kasvatab maheköögivilju. Neilt ostab restoran Cor de Tangerina enamuse oma toorainetest. Kohapeal said noored sibulaid istutades näpud mulda panna ning aidata lõunasööki valmistada. Järgmine peatus viis kohalikku väiksesse shitaki-seene farmi. Peale omanikega tutvumist ja seene kasvatamise protsessist kuulamist anti noortele võimalus ka ise seeni õhtusöögi valmistamiseks korjata. Päeva lõpuks külastati kohalikke Calondro kasvatajaid (kõrvitsalaadne köögivili). Kuulata sai, milleks calondrot kasutatakse, kuidas seda söömiseks ette valmistatakse ning maitsta sai samas talus valmistatud calondro-keedist.
3.päev
Kolmandal päeval käisid noored vahetustega köögis. Esimene seltskond valmistas lõunasöögi, milleks olid erinevad Portugali rahvuslikud toidud ilma lihata. Samal ajal tegi teine grupp läbi väikse orienteerumismängu, mille raames külastati linna raamatukogu ja vanimat sepapoodi. Hiljem tehti vahetust ning uued kokad valmistasid õhtusöögiks ette iga riigi poolt toodud rahvuslikku elementi sisaldava taimetoidu retsepti. Päeva keskel viidi läbi ka kombucha tegemise töötuba, kus käidi üle kõik vajalikud sammud ning saadi proovida ka kohalike poolt toodetud lisa maitsetega ja ilma kombuchat. Päeva lõpetas esimene kultuuriõhtu, kus tutvuti Poola, Bulgaaria ja Eesti kultuuri, toidu, ajaloo ja muusikaga.
4.päev
Neljandal päeval kohtuti taas Landscape Lab’iga, korjati linna ühisaiamaalt erinevaid ürte ning tehti neid tutvustavad ettekanded ja plakatid. Kui esitlused valmis said, suunduti külla kohalikule ettevõtjale, kes peab külalistemaja ning omab viinamarjaistandust ja väikest veini pruulikoda. Oma viinamarju kasvatab ta mürkideta ja toodab neist veini. Peremehe eesmärk ei ole teha suurt veinitehast, vaid keskenduda pigem kvaliteedile ning valmistada seda pigem vähe. Lisaks viis istanduse omanik noori kurssi nii veini tootmise, reklaamimise kui ka laiali jagamise protsessidega. Külalistemaja kus meid võõrustati on pälvinud rohkelt tunnustust Tripadvisorilt ja Booking.com-ilt. Jätkuks eelnevale õhtule kuulati esitlusi teistelt osalenud riikidelt.
5.päev
Viies päev oli pühendatud rohkem Portugali teiste linnadega tutvumisele. Hommikul suunduti bussiga Amarantesse, kus kohalikus noortemajas töötas üks projekti organiseerijatest. Peale linnas vabalt ringi käimist kohtuti linnaplatsil ühe teise projekti osalejatega ning nendega arutleti maailma jätkusuutlikkuse eesmärkide teemal ning tehti väikesed plakatid. Järgmine peatus oli Porto. Esimese asjana jäi silma kohalike tööliste meeleavaldus, mis küll takistas natukene liiklust, kuid projektilisi mitte. Portos anti paar tundi vaba aega, et linna avastada ja suveniire osta. Näha sai Porto Katedraali ja Dom Luís I silda.
6.päev
Kuuendal päeval tähistas Guimaraes toidupäeva ning selle raames said kõik projektilised erinevaid ürte tutvustada kohalikele elanikele ning näidata oma plakateid ja valmistatud tooteid, nt küpsetamiseks ürtide pakike, isetehtud parfüüm ja energialaks (väike jook, milles leidus erinevaid ürte ja vitamiinirikkaid puuvilju). Peale toidupäeva suunduti lähedal asuvasse parki, kuhu iga riigi meeskond istutas ühe tamme. Töö käigus leiti eestlaste puu koha pealt ka väike salamander, kes kogus kiirelt populaarsust. Õhtul veedeti koos meeldivalt aega, jutustati ning jäeti hüvasti.
Osalejate tagasiside
Gertu: “Noortevahetus oli väga elamusterohke. Kuna minu jaoks oli tegu esimese sellise projektiga, ei teadnud ma mida oodata. Enne portugali minekut olin natuke närvis, kuid kohale jõudes võtsid meid kohe vastu Kreeka noored ning esialgne närv kadus ruttu. Saime selle Portugalis veedetud nädala jooksul tutvuda väga paljude erinevate riikide kultuuridega. Tegevuste rohkuse tõttu jäi omavaheliseks suhtlemiseks võib-olla natuke vähem aega kui oleks võinud, aga erinevate mängude abil said kõik omavahel üsna ruttu tuttavaks. Minu kõige lemmikumad hetked olid ilmselt Cor de Tangerinas ühiselt toidu valmistamine, sest restorani personal oli niivõrd armas ja abivalmis. Sain juurde hulgaliselt nippe kuidas köögis sööki valmistades oma jäägid peaaegu nullilähedale viia ning millistel viisidel on võimalik kõiksugu asju köögis taaskasutada.”
Renet: “Reis Portugali oli huvitav ning silmaringi avardav. Kuna Portugal on teisel pool Euroopat, siis leidus seal väga palju kultuurilisi erinevusi. Nädal oli täis jalutamist ja põnevaid tegevusi, mille tegi veelgi huvitavamaks lõbus ning kirev seltskond, kellega sai koos palju aega veeta. Samuti, et koduigatsust ei tuleks, tekitas restoran Cor de Tangerina hubase ning koduse tundega keskkonna, kus kõik said puhata ja oma vahel suhelda. Guimaraes’e mägine piirkond ja pikad päevad väsitasid meid kõiki reisi lõpuks täielikult ära, et koju jõudes oli mul vaja lausa mitu päeva, et täielikult ennast välja puhata. Ainukene negatiivne asi mida saab öelda on, et liiga vähe anti meile vaba aega. Oleks tahtnud Portugali kultuuriga natukene rahulikuma tempoga tutvuda.”
Kristiina: “Noortevahetus projekt oli väga huvitav, kuna see oli esimene selline kogemus minul. Alguses oli päris hirmus võõrasse koht minna võõraste inimeste sekka, aga rahvas seal oli väga sõbralik ja toetav. Kahjuks polnud piisavalt aega Portugalis ringi kõndida oma tempos, et saaks rahulikult teise riigi kultuuri nautida, kuid sellest polnud midagi hullu. Kuigi kodu oli üsna kaugel ei tulnud kordagi kodumaa igatsus peale, sest restoran Cor de Tangerina tekitas hubase ja koduse tunde meile kõigile. Mina jäin vägagi rahule selle projektiga.”
Lii: “Mina olin juba varem sarnasest noortevahetusest osa võtnud, aga teema oli täiesti uus. Mulle väga meeldis proovida erinevaid taimetoidu retsepte (nii maitsmise kui ka valmistamise poolest) ning viia ennast rohkem kurssi väiketootjate eluga. Kohapeal olin ma väga vaimustuses Portugali kommetest ja arhitektuurist, Guimaraes, Amarante ja Porto on väga kaunid linnad, kuhu tahaks veel kunagi tagasi minna. Kogu projekti meeskond (nii korraldajad, juhendajad kui ka osalejad) ja meie peamine tegutsemiskoht, Cor de Tangerina, tekitasid väga koduse ja hubase tunde. Väga hea meelega kohtuks kogu seltskonnaga uuesti! Natuke harjumatud olid muidugi niivõrd pikad ja tegevusi täis päevad, aga alati oli äärmiselt põnev. Üleüldiselt meeldis mulle projekt väga!”