Mareena Metsmaa
Lihula Gümnaasiumi X klassi õpilane
Noortetoimetus
Sellel aastal toimus 16-20 september Lihulas rahvusvaheline 18. Matsalu Loodusfilmide Festival. Tänavu keskenduti keskkonnasõbralikkusele ning programmis olid nii mõnedki uuendused. Näiteks toimusid noortele ja õpilastele erinevad haridusprogrammid.
Nii nagu igal aastal, panustasid ka sel aastal festivali toimimisse vabatahtlikud ning fotomeeskond Lihula gümnaasiumist.
Matsalu Loodusfilmide Festivali direktor Silvia Lotmani sõnul elavad Lihulas õppivad noored küll ühes maailma looduskaunimas kohas, kuid meeskonna ja täiskasvanute asi on aidata seda kohapeal, nii tavalisena tunduvat, näidata suures perspektiivis. Silvia usub, et selle kogemine, et nii väikeses kohas nii suure mõjuga ürituse korralduses saavad ka noored osaleda, annab neile võimaluse ka oma elus mõelda suurelt.
“Loomulikult ei saa ma jätta noori kiitmata selle suure töö eest, mida nad festivali läbiviimisel mängisid: pildistamine, fotode valik, klientidega suhtlemine, külastajate nõustamine ja loendamine, aga sel aastal veel lisandunud koroona leviku tõkestamine maskide jagamise ja temperatuuri mõõtmisel,” on Silvia tänumeelne “seda kõike on rohkem kui ma sõnades tänada suudan!”
Keskkonnaameti vastuvõtt
Lisaks festivalile toimus 17. septembril Salevere loovkojas keskkonnaameti vastuvõtt, kus oli kohal ka vabariigi president Kersti Kaljulaid. Vastuvõtul kuulutati välja eripreemia saksa režissöör Jan Hafti filmile “Niidud- kaotatud paradiis”. Väljakuulutamisele eelnes presidendi sõnavõtt ning külalistele anti võimalus küsida küsimusi, millele riigipea vastas. Sõna võttis ka keskkonnaameti direktor Riho Kuppart ning läbi videopildi osales Jan Haft ise. Loomingulist poolt esitasid Metsküla kooli õpilased.
Programm
Tänavu oli võimalik festivalil vaadata kokku 62 filmi erinevalt tegijatelt, millest kolmandik osalesid rahvusvahelises võistlusprogrammis. Filmid võistlesid kahes kategoorias: loodus; loodus ja inimesed. Žüriiliikmete valikul osutus sel aastal võitjaks Lõuna- Aafrika Vabariigi film “Okavango- unistuste jõgi”, mille režissöörid on Dereck ja Beverly Joubert. Nii nagu igal aastal, oli ka filme, mille režissöörid isiklikult kohal käisid, protsessist rääkisid ja vastasid publiku küsimustele. Sel aastal olid kohal režissöörid: Fred Jüssi, Kaidor Kahar, Kersti Uibo ja Maaja Hallik. Avatseremoonial näidati ka Lääneranna noorte Joosep Michelsi, Indrek Kivisalu ja Hugo Noormetsa poolt valminud lühifilmi “Loodusega koos”.
Suunatud noortele
Tänavune festival oli nii mõneski mõttes teistsugune, üks omadustest on kasvõi see, et välismaalasi oli vaid mõni. Samuti oli ka see uus, et sel aastal toimus koolidele suunatud programm, mida viisid läbi Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia praktikandid. Festivali päevadel oli võimalik käia ja osaleda erinevates töötubades, nagu näiteks Exit room: loodushariduslik põgenemistuba, köietöö ja sõlmede töötuba, maastikumäng “Tunne maad, millel tallud” ja palju muud. Haridusprogrammi sisu oli kooskõlas õppekavaga ning lõimis omavahel loodusharidust ja kliimaprobleemide temaatikat. Praktikantide endi sõnul läksid töötoad väga hästi, noored, kes osalesid, olid motiveeritud tegevustes kaasa lööma ning nö “vau-efekt” sai tekitatud.
Exit room loodushariduslikus töötoas osalenud noore Sandra Pikkmetsa sõnul oli tegemist väga ägeda tegevusega, mida võiks Lihulas sagedamini toimuda. “See oli lahe ja põnev, sest tuli otsida vihjeid ruumist välja pääsemiseks ning aega oli 45 minutit ning see kulus väga kiiresti,” kirjeldab Sandra.
Tegevusi oli uudseid, kuid festivali idee samaks, mõte sai edastatud ning festivali võib igal juhul lugeda edukaks. Põnevusega jäävad noored ootama 19. Matsalu Loodusfilmide Festivali, mis järgmisel aastal aset leiab.
Festivali fotod leiab Matsalufilmi Flickri kontolt.