Eliise Tiidussalu
Lääneranna noortekeskuse noorsootöötaja
Toimetus
Matsalu Loodusfilmide Festivali avatseremoonial linastus Lääneranna noorte endi loodusfilm “Loodusega koos”, mille autoriteks on Joosep Michels, Indrek Kivisalu ning Hugo Noormets. Lühifilm on valminud juhendaja Joosep Matjuse käe all ning saanud inspiratsiooni Joosep Matjuse filmidest.
Noorte rannaniitude teemaline loodusfilm esilinastus esmakordselt Lihula Kultuurimaja kinoekraanil juba 5. detsembril 2019, kuid pärast linastust 16. septembril Matsalu Loodusfilmide Festivalil on noorte loodusfilm nähtav ka igale soovijale.
Tänaseks on Lääneranna noortekeskuses toimetavate noorte esimestest sammudest, noorte loodusfilmi temaatika edendamisest, kujunenud välja ka nende oma videograafia kaubamärk Nortsi Productions.
Idee sünd
Algne filmi idee tekkis esmakordselt 2018. Matsalu loodusfilmide Festivali ajal kui teist aastat vabatahtlikuna tegutsev Jana Viljak sattus juttu rääkima Hollandi filmitegija Hilco Jansmaga, kes oli tol aastal kohtunikuametis. Jansma on varasemalt kaasa löönud mitmete loodusfilmide valmimises ning tuleval aastal peaks jõudma publikuni tema uusim loodusfilm saarmastest.
“Jäime peale MAFFi suhtlema ja üha enam kasvas minus huvi loodusfilmi telgitaguste ja tegemise vastu,” kirjeldab Jana, “Jansma julgustas mind proovi tegema ja nii süvenes mõte päris enda tehtud loodusfilmist veelgi.“
Jana haaras ideest ning kaasas protsessi Lihula Gümnaasiumi õpilase Indrek Kivisalu. 2019. aasta kevadel käisid Indrek Kivisalu ja Jana viljak koos Lääneranna Noortekeskuse juhataja Anneli Pikkmetsaga ANK nutiprojekti kirjutamise koolitusel ning paika sai konkreetne visioon – arendada noorte videograafia oskusi, mille tulemusena valmib loodusfilm.
Indreku jaoks oli filmi tegemise protsess uus ja huvitav kogemus, kuid oli ka tagasilööke, millest hoolimata poisid ei andnud alla. “Tegelikult ei saanud meie esimene ANK nutiprojekt rahastust,” kirjeldab Indrek, “kuid tänu soovitusele esitada projekt Varaait XV kaudu, saime teisest projekti fondist vähendatud summas rahastuse.”
2019. aasta juunikuus sai noorte loodusfilmi projekt rahastuse Eesti noorsootöö keskuse ja haridus- ning teadusministeeriumi projektikonkursilt Varaait XV summas 6550 eurot, mille eest soetati filmitehnika ning mille eesmärgiks oli formaal- ja mitteformaalõppe lõimumine. Filmimeeskonda kaasati ka Lihula Gümnaasiumi õpilane Joosep Michels, kellega üheskoos pöörduti ka Wildkino OÜ ning filmirežissöör Joosep Matjuse poole, kelle juhendamisel alustati filmivõtetega.
Michels kutsus kampa ka klassivenna Hugo Noormetsa, kes asus koheselt kaasa mõtlema noortemajas toimunud esimesel koosolekul. “Liitusin noortemajas Anneli, Joosepite, ja Indrekuga, käisin kaasas filmimistel, filmisin päris mitu klippi, mis ka filmis on ning olin paar õhtut abiks filmi monteerimisel,” kirjeldab Hugo valmimise protsessi, “kuid pean siiski mainima, et põhiosa filmist monteeris Joosep Michels.”
Et protsessi algataja Jana elus toimusid muudatused – suvel kui filmimised toimusid oli Jana tööl ning sügisest läks ta ülikooli, kujunes meeskonna põhituumikuks kolmeliikmeline poistegrupp – Joosep Michels, Indrek Kivisalu ja Hugo Noormets.
Noorte loodusfilm “Loodusega koos” sai ka Joosep Michelsi ja Indrek Kivisalu 9. klassi praktiliseks uurimistööks.
Filmi tegemise protsess
Loodusfilmi teema – poollooduslikud kooslused ja rannaniidud kujunes välja seetõttu, et Matsalu rahvuspark asub noorte elukohtade vahetus läheduses. Kogu filmi võtted kestsid seitse päeva varajastest hommikutundidest hilisõhtuni, osad neist toimusid MAFFi ajal septembris ning ülejäänud film võeti üles oktoobrikuus. Filmivõtted toimusid Matsalus, Metskülas, Kirikukülas, Puisel, Põgari- Sassi külas ja Haeskas ning kokku filmiti umbkaudu kaheksa tunni võrra materiali.
Filmi taustamuusika sündis koostöös Lihula muusikakooli õpetaja Mati Põdraga. Heli salvestamine toimus Lihula Muusika- ja Kunstikoolis spetsiaalselt noorte filmi jaoks.
Filmi monteerimine toimus Lihula noortemajas, kus noored vahel hiliste öötundideni filmi monteerisid, sest aeg surus peale ning film oli vaja valmis saada.
„Päeval lindistasime filmi jaoks muusika ja öösel panime seda filmile peale,” kirjeldab Joosep Michels, “mis tegi ka monteerimise protsessi erakordselt pikaks, oli see, et pidime valima välja ainult parimad klipid, need sorteerima ning omakorda proovisime nendega lugu edasi anda.”
Noori filmitegijaid külastas Lihula Noortemajas ka Osooni saatejuht Sander Loite, kes jagas noortele näpunäiteid, tutvustas Osooni saate tegemist ja telgitaguseid.
Tagasiside ja noorte loodusfilmide tulevik
Noorte filmitegijate jaoks oli esimese loodusfilmi tegemise kogemus õpetlik, huvitav ning noored mõtlevad vaikselt ka uue filmi tegemise peale.
“Tegeleme vaikselt juba teema valimise ja stsenaariumi koostamisega,” kommenteeris Indrek Kivisalu.
Noorte juhendaja, filmioperaatori, režissööri ja stsenaristi Joosep Matjuse jaoks oli filmikoolituse läbiviimine esmakordne, kuid põnev protsess.
“Filmitegemise õpetamine on minu jaoks sama suur väljakutse kui filmitegemine ise, “ jagab Joosep muljeid,” ning mulle väga meeldis, et Lihula noored olid hästi motiveeritud ja võimelised ise õppima, lugedes internetist kaamera tehnilisi teadmisi ja järeltöötlusprogrammiga seotud peensusi.”
Kõik õppepäevad, mis vahel ka kell seitse hommikul algasid, oli noorte juhendaja Joosep Matjus noortele toeks ja abiks.
“Koolituse lõpuks teadsid noored filmihuvilised nii mõnestki teemast juba rohkem kui mina ise,” muiatab Matjus.
“Esiteks on tohutult tore see, et meie kohalikud noored koos maailmatasemel loodusfilmitegijaga filmi teevad.”
“Teiseks aga üllatas mind noormeeste võimekus oma materjalisse kriitiliselt suhtuda ja kokku panna tõesti lühifilm, mille jooksul vaatajal igav ei hakka. Kolmandaks on need noored istutanud minusse kindluse, et MAFF suudab pakkuda Eesti loodusfilmile järelkasvu ja just noortega tegelemisele oleme oma teraviku nüüd suunanud.”
– Matsalu Loodusfilmide Festivali direktor Silvia Lotman