Katrin Veek
Lihula Gümnaasiumi abiturient
Noortetoimetus
Southwestern Advantage Eesti on pea 20 aastat pakkunud tudengitele võimalust veeta suvi Ameerikas, et saada unustamatu kogemus ukselt uksele hariduslikke raamatuid müües. Lääneranna Noorteportaal uuris Tallinna Ülikooli tudengilt Maris Eskolt, mida suvi Ameerikas endast kujutab ning mis kutsub teda igal aastal tagasi.
Maris pakkis esmakordselt oma asjad 2018. aasta juunis, et kolmeks kuuks ookeani taha tööle minna. Aasta aega hiljem tegi ta sedasama. Kahe suve jooksul on Maris saanud end proovile panna nii Texases kui Alaskal.
Kust tuli idee minna Ameerikasse raamatuid müüma?
Kaheksa aastat tagasi käis minu õde Ameerikas raamatuid müümas ja seepärast enam-vähem juba teadsin, mida see väljakutse endast kujutab. Ühel päeval kutsuti mind Southwestern Advantage programmi infotundi kuulama ning seal tekkis endalgi mõte – minna ja proovida. Ma tahtsin midagi teistsugust, midagi ,,oma” ning see tundus õige asi, mida teha.
Millised olid Sinu ootused enne minemist? Mida kartsid?
Ameerikasse minemine ei olnud sugugi lihtne otsus, mul oli väga palju hirme. ,,Mis siis, kui ma ei saa hakkama!?” või ,,Äkki ma ei müügi midagi,” laused olid mul pidevalt mõtteis, kuid lisaks miinustele hakkasin kirja panema ka plusse. Võimalus areneda keeleliselt, näha maailma, koguda enesekindlust või teha midagi teistsugust kaalusid üle ka minu hirmud. Selleks, et midagi ägedat teha, tuleb võtta riske ja minu puhul tasus see end ära.
Kirjelda oma tavalist päeva.
Töötame kuus päeva nädalas, 12-13 tundi päevas. Päev algab 6:59 äratusega, mõni minut on aega enda valmis sättimiseks ning juba tuleb koduuksest välja astuda, et kohalikus söögikohas tervislik hommikusöök süüa ning teiste liikmetega päevaplaan koostada. Tööpäev algab 8:29. Uksele koputades ei ole minu esimene eesmärk raamatu müümine, vaid perega tutvumine ning usalduse loomine. Kui pere (üldjuhul pereema) leiab minu jaoks 5-10 minutit, näitan ma raamatuid ning soovi korral saab ta need osta. Ja nii kestab see 21:31-ni. Kodus ootavad mind ettevalmistused uueks päevaks, kuid hiljemalt 22:59 kustutan tule. Pühapäeval veedan aega grupiga, kellega Eestist koos USA-sse startisime või lihtsalt puhkan.
Milliste raskustega tuleb Ameerikas silmitsi seista?
Igal tööl on omad raskused. Meile öeldakse väga palju ,,Ei!”, pikad tööpäevad, enamikes osariikides on väga palav, mõnikord läheb transpordivahend katki, eks selliseid asju juhtub.
On Sul olnud kordki mõte, et jätaks reisi pooleli ja tuleks koju tagasi?
Ei. Ma olen inimene, kellele ei meeldi asju pooleli jätta. Kui juhtub olema üks raske päev, motiveerin end lausega: ,,Ma teen selle tunni või päeva lõpuni ja siis vaatan edasi.” Ma ei ohka järele jäänud minutite, tundide või nädalate arvu pärast, vaid elan hetk korraga. Ühe ukse taga on ikka vahva pere, kes mulle meelde tuletab, miks ma seda tööd teen.
Mida see kogemus on Sulle andnud? Mis kutsub Sind igal aastal tagasi?
Olen väga palju õppinud ja ise arenenud, mul on parem suhtlemisoskus, mu enesekindlus on suurenenud ja maailmavaade muutunud. Olen saanud uusi sõpru ning reisinud erinevates riikides. Teadvustan endale, et minu müüdud raamat võib kellegi elu paremaks muuta. Mind ei hoia kodus veel miski kinni, mul on võimalus ja vabadus minna, olla, teha. Pikemas perspektiivis saan mõelda, miks tulevane tööandja peaks valima minu kellegi teise asemel. Tihtipeale on tudengitel sarnane taust, kuid Ameerikas raamatute müümine on midagi teistsugust, mis võib anda eelise.
Mida ütled noortele, kes soovivad samuti suveks Ameerikasse minna?
Kui sinus on tahtejõudu ja oled valmis mugavustsoonist välja tulema, tee ära! See on põnev seiklus. Minu arvates peaks iga tudeng Ameerikas ukselt uksele müümist proovima, see kogemus annab nii palju juurde! Kolm kuud kodumaalt eemalolekut võib tunduda väga pika ajana, kuid tegelikult lendab aeg linnulennul.
Southwestern Advantage programmi kohta saab täpsemalt lugeda nende kodulehelt.
1 kommentaar