Seksuaalsuse, seksi ja suhetega seotud info on väga mitmekülgne ning seda kõike koondab kõige paremini amor.ee lehekülg. Selleks, et leiaksid hõlbsamalt üles end huvitava teema, siis toome välja baasinfo ning ühendama selle lisainfo saamiseks amor.ee lehega.
Suhted
Suhted
Lähisuheteks nimetatakse suhteid, kus on iseloomulik omavaheline tunnete seotus – need on peresuhted, sõprussuhted (vaata Sõprus) ja armastussuhted (vaata Armumine ja Armastus). Armastussuhe omakorda võib olla suhe abikaasade, kooselu partnerite, poiss-sõber või tüdruksõber vahel ning seda nimetatakse ka paarisuhteks.
Lähisuhted mõjutavad inimest sünnist alates ja on tema arengu seisukohast väga olulised, kuna pakuvad lähedust, hoolitsust, usaldust ja turvalisust. Head lähisuhted aitavad mõtestada oma elu ja olla õnnelik.
Suhete loomine ei pruugi olla alati lihtne ning need ei kujune iseenesest, vaid selleks tuleb ka ise kaasa aidata. Endast lugupidamine ja enda väärtustamine on eelduseks sõprade leidmisele ja paarisuhete loomisele. Need omadused on väga olulised loodavates suhetes ning see määrab, milliseks suhted kujunevad.
Suhteid on võimalik luua ka interneti teel, millest võivad välja kujuneda sõprus- või armastussuhted. Seejuures ole alati tähelepanelik, sest Sinu netituttava isiku taga võib olla peidus hoopis keegi teine. Loe lisaks mõninkate võimaluste kohta, mis võivad olla abiks suhete loomisele.
Sarnane “tutvumisprotsess” on nii sõprus- kui ka paarissuhetel. Sageli suhte alguses nähakse teist inimest justkui vigadeta, kuid mõne aja pärast hakatakse märkama tema nõrkusi ja vähem meeldivaid omadusi. Inimese iseloomu ja isiksuse avastamiseks on hea kasutada avatud suhtlemisviisi – oma tunnetest ja mõtetest avameelselt rääkimist.
Avameelse suhtlemisega võidakse avastada üha rohkem sarnasusi oma sõbra või paarisuhtepartneriga. Suudame üksteisele haiget tegemata öelda, mis meid häirib ning mõista rahulolematuse põhjuseid. Nii võib suureneda rahulolu ja suhe muutub püsivamaks. Samuti võime avastada veelgi erinevusi ja peame tõdema, et partner/sõber pole tegelikkuses selline nagu ette kujutasime ning suhe katkeb. Eriti murdeeas alustatud käimissuhted võivad jääda lühiajalisteks, sest ootused oma partnerile on sageli liiga kõrged. Kui lähedane paarisuhe lõpeb, siis võib-olla aitab Sind nõuannete lugemine, kuidas lahkuminekust üle saada ja eluga edasi minna. Probleemide lahendamiseks, on vaja mõlema osapoole tahet ja pühendumist. Tuleb mõista ja rääkida oma tunnetest ning püüda aru saada, mis põhjustab negatiivsust. Oma pahameele ja rahulolematuse allasurumine ja konfliktidest hoidumine ei aita probleeme lahendada.
Ahistav suhe
Terve lähisuhte vastandiks on ahistav suhe, kus esineb ärakasutamist, ebaausust, liigset kontrolli, hirmu ja austuse puudumist. Ahistavas suhtes võib ette tulla armukadedushooge, ähvardusi, partneri naeruvääristamist, süüdistamist ja ka otsest vägivalda. Loe täpsemalt tervete ja ebatervete suhete omaduste kohta. Kui tundub, et suhe on ahistav, siis suure tõenäosusega see nii ongi, kuid kardetakse partnerit maha jätta. Keegi ei pea vastu tahtmist olema sunnitud säilitama ebaturvalisi ja kahjustavaid lähisuhteid. Sellises olukorras tuleb kindlasti pöörduda abi saamiseks kellegi poole, keda usaldad. Kasvõi meie noorsootöötajate poole, kes aitavad Sul olukorda hinnata ja vajadusel omaala asjatundjaid kaasata.
Teismelisena on täiesti loomulik tunda üksindustunnet
Seda isegi siis, kui Sul on mitmeid sõprussuhteid. Murdeea üksindustunne võib olla seotud täiskasvanuks saamisega, kus eraldutakse vanematest ja muututakse ühe iseseisvamaks. See annab võimaluse tundma õppida oma mõtteid ja emotsioone, omaenda „mina“ ning sellepärast võivad taolised üksindustunde hetked olla kasulikud Sinu arengule. Üksindustunne võib olla tingitud ka turvaliste lähisuhete puudumisest. Vanuse kasvades Sinu enesekindlus suureneb ning ka ümbritsevad hakkavad iga inimese eripära aina rohkem hindama.