Kristin Kunz
Lääneranna Kultuuri- ja Noortekeskus
Lihula Noortetoa noorsootöötaja
Suvevaheaeg. See kõlab nagu lõputu vabadus, päike, sõbrad ja seiklused. Kool on läbi, äratuskell ei helise ja kõik tundub võimalik. Ometi ei tähenda see kõigi jaoks rõõmu ja lõõgastust. Vaimne tervis ei jää suveks pausile.
Paljude noorte jaoks võib suvi tuua kaasa hoopis üksindustunde, ärevust või motivatsioonipuudust. Sõpradega koos olemine pole alati nii lihtne, kui näiteks sotsiaalmeediast paistab. Kui kõigil tundub midagi ägedat käsil olevat, võib enda elu tunduda tühi või igav. Ka peresuhted võivad suvel rohkem pinget tekitada, sest ollakse rohkem koos, aga mitte alati ühisel lainel.
Vaimse tervise murede korral võib olla keeruline isegi lihtsamaid asju nautida nagu näiteks päevitamine, jalutamine või lemmiksarja vaatamine. Mõnikord on raske end üldse voodistki välja ajada.
Mida saad ise teha?
-
Sea endale väikesi eesmärke. Kas või üks tegevus päevas: jalutuskäik, raamatu lugemine, sõbrale kirjutamine.
-
Jaga oma tundeid. Räägi kellegagi, keda usaldad. Kui lähedasi pole võtta, siis kirjuta, helista või pöördu näiteks noorsootöötaja poole.
-
Hoia rutiini. Päevakavast kinni hoidmine aitab meeleolul stabiilsem püsida, isegi kui see on lihtsalt hommikusöök, jalutuskäik ja kindlad unetunnid.
-
Ära võrdle end teistega. Sotsiaalmeedias on ainult killuke tegelikkusest. Kõigil on omad raskused, ka neil, kes suve täiel rinnal naudivad.
Suvi võib olla aeg, mil taastud ja õpid end paremini tundma. Ja kui see ei lähe nii rõõmsalt kui lootsid, siis tea: sa pole üksi. Abi küsida on okei. Enda eest hoolitsemine ei lõpe kooliaasta viimase kellaga – see on elukestev oskus.