Päisepilt: Suhted/ Foto: Lilia Urb
Lilia Urb
Lääneranna Kultuuri- ja Noortekeskus
Noorsootööjuht
Artikkel on valminud inspireeritult Teeviida maikuu teemakuu „Suhted ja seksuaalsus“ raames, et aidata noortel paremini mõista, milline on tervislik suhe, kuidas märgata võimalikke ohumärke ning kuidas hoida iseend ja teisi suhetes.
Igaühel meist on vaja häid ja usaldusväärseid suhteid – olgu selleks sõbrad, pere või esimene armumine. Aga kuidas aru saada, kas suhe on päriselt hea ja toetav? Ja millal võiks muret tunda?
Tervisliku suhte tunnused
Tervislikus suhtes tunned end hästi, turvaliselt ja vabalt olla sina ise. Sellises suhtes:
-
Sind kuulatakse ja sinuga arvestatakse. Sa võid julgelt jagada oma mõtteid ja tundeid, kartmata, et sind narritakse või maha tehakse.
-
Sinu piire austatakse. Keegi ei suru sulle peale midagi, mida sa teha ei taha – olgu selleks kallistamine, pildi saatmine või saladuste jagamine.
-
Mõlemad annavad ja saavad midagi suhtest. Suhe ei tohiks olla ühepoolne – mõlemad osapooled hoolivad ja panustavad.
-
Tülisid lahendatakse rahulikult. Erimeelsusi võib ikka tekkida, aga oluline on neist rääkida viisakalt ja lahendust otsides, mitte teineteist süüdistades.
-
Sa saad olla sina ise. Sa ei pea muutma oma välimust, hobisid ega iseloomu selleks, et keegi sind aktsepteeriks.
Märgid, et suhe ei ole tervislik
Mõnikord võib suhe tekitada ebamugavust või halba enesetunnet. Järgmised märgid viitavad, et suhe võib olla ebatervislik:
-
Sa tunned hirmu või survet. Kui kardad, et teine solvub, vihastab või ähvardab, kui sa teed oma valikuid, on midagi valesti.
-
Sind kontrollitakse. Näiteks kui keegi nõuab kogu aeg aru, kus sa oled, kellega suhtled ja pahandab, kui veedad aega teistega.
-
Sind tehakse maha või alandatakse. Ka “naljaga” öeldud halvustused võivad haiget teha ja see pole okei.
-
Sind ignoreeritakse või “karistatakse vaikimisega”. Kui keegi püüab sind vaikimisega karistada, pole see aus viis suhtlemiseks.
Kuidas end hoida?
-
Usalda oma sisetunnet. Kui tunned, et miski on vale või ebamugav, tasub sellele tähelepanu pöörata.
-
Räägi kellegagi. Kui mingi olukord häirib, räägi sellest sõbra, vanema, õpetaja või mõne teise täiskasvanuga, keda usaldad.
-
Sea oma piirid. Sul on õigus öelda “ei”, võtta aega enda jaoks ja otsustada, millega sa kaasa lähed ja millega mitte.
Mida meeles pidada?
Tervislik suhe teeb sind rõõmsamaks ja enesekindlamaks. Sellises suhtes toetatakse sind, mitte ei suruta alla. Sa väärid olla suhetes, kus sind austatakse ja hinnatakse just sellisena, nagu oled.
Kui suhe tekitab segadust, stressi või hirmu, ära jää murega üksi.
Räägi oma tunnetest kellegagi, keda usaldad – olgu see sõber, vanem, õpetaja või koolipsühholoog.
Abi ja nõu saad ka usaldusväärsetest noortele suunatud nõuandeliinidelt:
-
Lasteabi telefon 116 111 – töötab ööpäevaringselt ja on helistajale tasuta. Võid helistada, kirjutada chatis või saata e-kirja. Teenus on kättesaadav eesti, vene ja inglise keeles. lasteabi.ee
-
Teeviit.ee – usaldusväärne noorteinfoportaal, mis koondab teavet hariduse, karjääri, suhete, tervise ja ühiskonna teemadel. Harno
Suhted peaksid andma sulle tuge, mitte võtma seda ära. Sa ei ole üksi.