Päisepilt: Pixabay
Kristin Kunz
Lääneranna Kultuuri- ja Noortekeskus
Lihula Noortetoa noorsootöötaja
Suvi pole ainult rannamõnud ja festivalid – paljud noored otsivad just sel ajal võimalust töötada, et taskuraha teenida või esimesi töökogemusi saada. Kui ka sina plaanid sel suvel tööle minna, siis loe edasi ja jagame sulle nõu, kuidas seda teha turvaliselt, targalt ja edukalt.
Kust alustada töö otsimist?
- Küsi tuttavatelt ja naabritelt: Sageli tuleb parim tööpakkumine läbi kellegi, keda sa juba tead.
- Erinevad platvormid: Veebilehed nagu CV.ee ja cvkeskus.ee võivad pakkuda lühiajalisi ja paindlikke tööotsi.
- Ettevõtete sotsiaalmeedia: Tihti postitavad erinevad ettevõtted tööpakkumisi ka sotsiaalmeediasse. Kui sul on juba kindel siht kus või mis valdkonnas töötada sooviksid, siis tasub sellistel ettevõtetel silm peal hoida.
Mida töö otsimisel jälgida?
- Vanus ja seadus: 7-12-aastased võivad koolivaheajal teha tööd kuni 3 tundi päevas ja 15 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul. 7-12-aastastastel on lubatud ainult kerge töö kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. 13-14-aastane ja koolikohustuslik noor võib koolivaheajal teha tööd kuni 7 tundi päevas ja 35 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul. 15-17-aastane mittekoolikohustuslik noor võib tööd teha kuni 8 tundi päevas ja 40 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul. Loe täpsemalt: https://www.tooelu.ee
- Tööleping:
Isegi suvetöö puhul on oluline sõlmida kirjalik tööleping. See kaitseb sind ja annab kindluse, et saad ausalt palka. - Töö sisu: Kui midagi tundub liiga lihtne või liiga hästi makstud, siis küsi julgelt lisainfot – liiga head pakkumised võivad peita petuskeeme.
Mida vältida või mille suhtes olla ettevaatlik?
- Kahtlased töökuulutused: Kui tööandja ei taha lepingut teha või pakub “mustalt” palka, siis ole ettevaatlik. See tähendab, et sul pole mingit kaitset, kui midagi juhtub.
- Isikuandmete jagamine: Ära saada oma isikut tõendavate dokumentide koopiaid suvalistele e-posti aadressidele. Kui keegi küsib sinu ID-kaardi või pangaandmeid ilma selge põhjuseta, siis kontrolli enne.
💡 Kasulikud nõuanded:
- Ole aktiivne ja algatusvõimeline: Kui ise tööandjaga ühendust võtad, jätad endast juba hea mulje.
- Koosta lihtne CV: Kirjuta oma andmed, oskused, koolitee ja varasemad kogemused. Ka vabatahtlik töö või kodused kohustused näitavad vastutustunnet! Näidiseid leiad internetist.
- Harjuta töövestluseks: Mõtle ette, mida sa tahad tööandjale enda kohta öelda ja miks sa seda tööd tahad teha.
- Uuri õigusi ja kohustusi: Tutvu näiteks Tööinspektsiooni lehel noorte tööõigustega – see aitab sul enesekindlam olla
Suvetöö pole lihtsalt raha teenimine – see on võimalus õppida vastutust, suhelda uute inimestega ja arendada oma oskusi. Töö võib olla ka lõbus ja inspireeriv, kui leiad õige koha. Edu tööotsingutel! 🌞