Päisepilt: Kertu
Kertu Virronen
Lääneranna Kultuuri- ja Noortekeskus
Noorsootöötaja
Kevad on ühtaegu nii uute alguste kui ka vanade otsade kokkutõmbamise aeg. Läbi on saamas masendav pimedusaeg ja on eksamite aeg. Kuidas tulla toime kevadväsimusega eksamite aegsel pingelisel perioodil?
Mis on kevadväsimus ja miks see tekib?
Ilma soojenedes võivad inimesed hakata tundma jõuetust , peapööritust ja üleüldist loidust. Sageli on põhjuseks ka talvel läbipõetud külmetushaigused ja organismi kurnatus.
Kevadväsimuse tundmist võib võtta üleminekuperioodina, kus keha peab kohanema uute ilmastikuoludega.
Ilmastikumuutused tekitavad organismis stressi ja ärevust, mille tulemusena tunneme väsimust, nõrkust ja kurnatust. Eksamiperiood võib seda kõike veelgi süvendada.
Kevadväsimus võib viia keskendumisraskuste, unisuse ja motivatsioonilanguseni. Kui keha on kurnatud, on keeruline uusi teadmisi omandada ja stressi taluda.
Praktilised nipid väsimuse ja eksamistressi leevendamiseks:
- Söö rohkelt vitamiinirikkaid toite: puu-ja köögivilju, täisteratooteid ja pähkleid. Vähenda suhkrurikaste ja töödeldud toitude tarbimist. Eelista valgurikkaid toite. Vedeliku tarbimine on oluline igal aastaajal, aga erilist rõhku tuleks sellele pöörata just kevadisel ajal, kuna vedelikupuudus võib samuti süvendada väsimust ja tekitada peavalu.
- Vähenda suhkru ja kofeiini tarbimist- need annavad küll kiire energialaengu, kuid põhjustavad ka languse, mis võib väsimust veelgi hullemaks muuta.
- Säilita hea unerütm: proovi magada vähemalt 7-8 tundi ööpäevas. Säilita kindel une-ja ärkamise rutiin ka nädalavahetustel. Väldi ekraanide kasutamist vahetult ennem magamist- sinine valgus häirib unehormooni melatoniini tootmist.
-
Kui väsimus on püsiv, tasuks teha vereanalüüsi, et kontrollida vitamiinide ja mineraalide taset organismis. D-vitamiini, ferritiini või hemoglobiini saab testida ka paljudes apteekides kohapeal.
- Tee mõõdukalt trenni: regulaarne liikumine aitab väsimust leevendada ja parandab keskendumisvõimet. Värskes õhus jalutamine ja jooga on suurepärane viis energia taastamiseks
- Planeeri õppimist targalt: tee õppimisplaan ja jaga materjal väiksemateks osadeks, et vältida viimase hetke paanikat.Kasuta erinevaid õppimistehnikaid, näiteks mõttekaarte või grupitööd.
Tee regulaarselt pause- näiteks 25 minutit õppimist ja 5 minutit puhkust (Pomodoro tehnika)
Hästi võib mõjuda ka keskkonnavahetus- õppimine raamatukogus või kohvikus võib anda uut energiat ja mõjuda inspireerivalt.
- Leia aega puhkuseks ja lõõgastumiseks: liigne stress võib mõjutada õpitulemusi, seega puhkus on väga oluline. Hingamisharjutused ja lemmiktegevused aitavad samuti stressi leevendada. Kevadpäike lausa kutsub õue ja sellele kutsele tasub alati vastata. Päike parandab meeleolu ja tõstab enesetunnet ning selle toel kaob vaikselt aga kindlalt ka väsimustunne.
Kevadväsimus ja eksamiperiood võib olla keeruline aeg, kuid teadlik elustiil ja head harjumused aitavad sellega toime tulla. Piisav uni, tasakaalustatud toitumine, liikumine ja hea ajaplaneerimine aitavad hoida energiat ja motivatsiooni kõrgel. Oluline on meeles pidada, et puhkus ja vaimne heaolu on sama olulised kui õppimine ise.
Kui tunned, et väsimus ja stress hakkavad üle pea kasvama, ära kõhkle abi küsida- olgu selleks sõbrad, pere, kool või noorsootöötaja. Ja pea meeles, et kevade sees on nii palju uusi algusi ja võimalusi!