Käes on aeg, mil gümnaasiumi lõpetajad ja teisedki haridushimulised noored seisavad olulise valiku ees – millisesse ülikooli suunduda ja millist eriala valida? See on aeg, mil tuleb teha mitmeid olulisi otsuseid, mis mõjutavad tulevikku ning karjäärivalikuid. Küsisime meie valla noortelt erinevaid küsimusi nende kogemuse kohta, et kuulda nende mõtteid ülikoolielu ning erialavaliku kohta. Nende lood ja kogemused annavad mitmekülgse ülevaadet sellest, millised võimalused ja väljakutsed ootavad neid, kes on valmis astuma ülikooliõpingute maailma.
Nimi: Karmen Pikkmets
Ülikool: Tallinna Ülikool, Ühiskonnateaduste instituut
Eriala: Poliitika ja valitsemine (Politics and Governance), inglisekeelne eriala, päevaõpe
Miks valisid just selle ülikooli ja selle eriala?
Mina valisin Tallinna Ülikooli, sest soovisin pigem Tallinnasse elama tulla, samuti olid mul siin paremad töövõimalused. Peamiseks faktoriks sai siiski see, et TLÜ-s oli mind huvitava eriala inglisekeelne versioon. Samuti jäi mulle sisseastumisvestluses Tallinna Ülikoolist kõige parem ja vastuvõtlikkum esmamulje.
Erialaks valisin politiika ja valitsemise, sest olin juba varasemalt mõelnud, et tahaksin riigiteaduseid õppida ning kui avanes võimalus seda inglise keeles teha, siis ma väga pikalt ei kahelnud. Võõrkeelse õppekava võimalus oli mu jaoks oluline, sest soovin tulevikus teha oma magistrikraadi rahvusvahelistes suhetes, mille peamiseks õppekeeleks on just inglise keel ning teadmine erialasest sõnavarast võõrkeeles tuleb tulevikus abiks ka välismaal töötades.
Millised on olnud sinu suurimad väljakutsed ülikoolis õppimise ajal ja kuidas nendega toime tulid/tuled?
Minu jaoks on olnud suurim väljakutse uude kooli sisseelamine, siinsete tavade, traditsioonide ja töökorraldusega harjumine. Ülikool erineb paljuski gümnaasiumist ning siinne töökorraldus on täiesti teine. Samuti on ülikooli haldusala, struktuur ja kogukond palju suurem ning mitmekülgsem. Siiski on TLÜ õppenõustajad olnud esmakursustlastele suureks toeks ja abiks. Soovitan kindlasti ka tulevastel esmakursustlastel käia enda eriala infotundides kohal, lugeda ja otsida infot kooli veebilehelt ning julgelt küsida abi enda eriala õppenõustajalt. Mind aitas paljuski esmakursuslaste üritustel, infotundidel ja kohtumistel osalemine.
Millised on olnud sinu meeldejäävamad kogemused ülikoolis, olgu need siis akadeemilised või mitteakadeemilised?
Olles alles esimese aasta tudeng, siis ei oska veel midagi erakordset välja tuua, ent huvitav on olnud minu jaoks siiani osalemine loengutes, mida annavad välisõppejõud. Nende vaateid, kogemusi ja tõlgendusi poliitteooriast ja praktikast on väga rikastav ja huvitav kuulata – nende nägemus on täiesti erinev sellest, mida oleme enda eestikeelses keskkonnas harjunud nägema. Samuti meeldib mulle väga TLÜ rahvusvahelisus, siin õpib väga palju välistudengeid ja vahetusõpilasi. Selline rahvusvaheline üliõpilas- ja õpetajaskond on rikastav ning mitmekülgselt hariv. Tänu sellele on TLÜ väga avatud ja uuenduslik, siin multikeelses keskkonnas õppimine on olnud silmiavav ja silmaringi laiendav. Lisaks on siin tõesti võimalus tutvuda väga erinevate ja ägedate inimestega üle kogu maailma ning nendega üheskoos õppida.
Mida soovitaksid tulevastele üliõpilastele?
Esiteks ma soovitan teha võimalikult palju katseid erinevatesse ülikoolidesse ja erialadele, nii ei teki hiljem kahetsust ega muret, kas ma saan ikka kuhugi sisse, kas ma oleks pidanud veel sinna kandideerima, kas ma oleksin tahtnud hoopis seda õppida jne. Kui kandideerid mitmele erialale, on sul hiljem palju suurem võimalus valida ja analüüsida, mida sa tegelikult õppida tahad. Isegi, kui tunned, et oled 100% kindel, et soovid just seda ühte asja õppima minna, siis soovitan igaks juhuks valida midagi ka tagavaraks. Minu puhul tegi otsustamise kergemaks ka eri ülikoolide sisseastumisvestlustel osalemine – sain aimu, milline ülikool mulle rohkem istub.
Samuti soovitan esmakursuslastel olla aktiivne ja avatud tudeng ning osaleda ülikoolide avaüritustel, oma eriala ja instituudi sündmustel, sissejuhatavatel loengutel ja infotundides. Nii kohened ülikoolis palju kiiremini ning leiad kohe ka esimesed uued tuttavad. Lisaks võtad sedasi enda tudengielust maksimumi ja ei kahetse hiljem, et need võimalused kasutamata jäid.
Nimi: Andri Lobjakas
Ülikool: Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia
Eriala: kultuurikorraldus, päevaõpe
Miks valisid just selle ülikooli ja selle eriala?
Kuna tunnen, et olen kultuuri sisse sündinud ja tahan Eesti kultuuri edendada ja edasi viia.
Millised on olnud sinu suurimad väljakutsed ülikoolis õppimise ajal ja kuidas nendega toime tulid/tuled?
Kindlasti kohamuutus. Uus linn, uued inimesed, uued kohad. Kohanemine on alguses kõige raskem, kuid kui pikkamööda ennast uudiste, kohtade ja inimestega kurssi viid, on kohanemine palju kergem.
Millised on olnud sinu meeldejäävamad kogemused ülikoolis, olgu need siis akadeemilised või mitteakadeemilised?
Kogemuste kohapealt võin öelda, et loengute pikkusega olen ma ära harjunud. Nüüd tundub tavakooli 45 minutit nii lühike aeg, et selle jooksul ei jõua eriti midagi teha.
Mida soovitaksid tulevastele üliõpilastele?
Ärge kartke. Lihtsalt ärge kartke. Minge, lööge jalaga uks lahti ja öelge ,,Siin ma olen”. Kui sa piisavalt palju endasse usud, kui sul on piisavalt palju enesekindlust, lööd igal alal läbi!
Nimi: Melody Villers
Ülikool: Tallinna Ülikool
Eriala: Klassiõpetaja (päevaõpe, 2.kursus)
Miks valisid just selle ülikooli ja selle eriala?
Soov õpetajaks saada tekkis mul juba põhikoolis. Valisin selle eriala seetõttu, et mul on olnud palju kogemusi erinevates vanustes lastega ning nendega töötamine on mulle kogu aeg rõõmu pakkunud. Minu jaoks on kõige toredam see, et ma päriselt saan muuta tulevikku, sest õpetajal on oluline roll, et kujundada lastes ja noortes olulised väärtushinnangud ja arusaamad. Samuti ei ole ma ainult õpetaja – olen sõber, motiveerija, toetaja, lohutaja ja aitaja.
Millised on olnud sinu suurimad väljakutsed ülikoolis õppimise ajal ja kuidas nendega toime tulid/tuled?
Kõige suuremad väljakutsed on olnud seotud ülikooli koormusega ning kuidas balansseerida tööd ja ülikoolis käimist. Samuti on harjumatud ja väsitavad ülikooli pikad päevad, mis kestavad mõnel päeval hommikul kümnest õhtul kaheksani.
Millised on olnud sinu meeldejäävamad kogemused ülikoolis, olgu need siis akadeemilised või mitteakadeemilised?
Kõige toredamad ja meeldejäävamad kogemused on olnud koos kursusekaaslastega – ühised lõunasöögid, eksamiks õppimised või muud koosviibimised.
Mida soovitaksid tulevastele üliõpilastele? (võib olla seoses kooliga, õppimisega aga ka muuga, mis kaasneb uude linna õppima minekuga)
Soovitaksin luua endale toetav tugivõrgustik nii ülikoolist kui väljaspoolt seda. Ole avatud uutele toredatele kogemustele. Hoia oma tervist – maga piisavalt, söö täisväärtuslikult, ole füüsiliselt aktiivne ja võta õppimise kõrvalt aega iseendale. Kasuks tuleb ka väga hea ajaplaneerimisoskus, kindel päevakava ja õppimise struktureerimine.
Nimi: Karoliina Bachaus
Ülikool: Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž
Eriala: Tervisejuht, sessioonõpe
Miks valisid just selle ülikooli ja selle eriala?
Tervise ja heaolu teemad on ühiskonnas väga olulised ja aktuaalsed. Nägin selles erialas enda jaoks palju väljakutseid ja võimalusi. Olen alati tundnud huvi tervise ja liikumise vastu ning seetõttu leidsin, et see eriala sobib ideaalselt minu huvidega kokku. Eriti paelus mind selle eriala paindlikkus ja praktikumide hulk. Terve õppekava läbimise vältel on praktikat lausa 30 EAP-d, mis võimaldab mul reaalset kogemust omandada ning teooriat praktilistes olukordades rakendada. Algse ülikooli valiku tegemisel kaalusin hoolega erinevaid võimalusi ning eelistasin eriala, mis toetaks minu väärtushinnanguid ja huvisid ning võimaldaks mul oma teadmisi ja oskusi laiendada. Haapsalu kolledži leidsin interneti otsingute käigus, kus eriala kirjeldus ning kolledži maine tundusid sobivat minu ootustega. Kuna Haapsalu on väike ja kodulähedane linn, leidsin ma, et selle kooliga on mul kõige rohkem seotuse tunnet ning see loob soodsa keskkonna õppimiseks ja isiklikuks arenguks.
Millised on olnud sinu suurimad väljakutsed ülikoolis õppimise ajal ja kuidas nendega toime tulid/tuled?
Sügisel esmakordselt ülikooli astudes kaasnes väike hirm, kas valitud eriala vastab minu ootustele ja ettekujutustele. Kuigi sisseastumiskatsetel sain esitada arvukalt täpsustavaid küsimusi, käis üldpildi kujundamine siiski käsikäes vältimatu läbielamise protsessiga. Lisaks tekitas mulle kõhedust uus õppevorm ja sellest tulenevad uued õpiväljundid. Eelnev kogemus kaugõppes puudus, seega esmakursuslasena tundsin algul, et vaba aega on üleliia palju. Kuid peagi mõistsin, et iseseisev töö nõuab oluliselt suuremat ajakasutusoskust ning seetõttu pidin hakkama ise oma aega planeerima ja päevakavasid koostama, tagamaks, et kõik õppeülesanded saaksid täidetud õigeaegselt.
Lisaks tundsin ma algselt hirmu selle ees, et kas mul tekib seotuse tunne oma kursusekaaslaste ja kolledžiga, sest kohapeal käimist on üpris vähe. Seni on kõik vastanud minu ootustele ning olen õnnistatud imeliste ja toetavate kursusekaaslaste ja õppejõududega, kes on aidanud kaasa positiivsele õpikogemusele ning loonud meeldiva ja toetava keskkonna ülikoolis.
Millised on olnud sinu meeldejäävamad kogemused ülikoolis, olgu need siis akadeemilised või mitteakadeemilised?
Kõige meeldejäävamad kogemused ülikoolis on kindlasti olnud kõikvõimalikud koosviibimised kursusekaaslastega. Nendel hetkedel jaganud kogemusi ja ideid nii akadeemilistel kui ka mitteakadeemilistel teemadel. Need on hetked, mis jäävad meelde kogu eluks ning rikastavad ülikooliaega märkimisväärselt.
Eriti meeldejäävad on ülikooli lõunapausid, kus saame kõik koos aega veeta. Tavaliselt võtame kaasa enda lõunasöögi või käime kohalikust poest toitu kaasa haaramas. Lõunatades arutame erinevaid kooliteemasid ja vestleme vabalt. Kuna olen olnud tudeng alles pool aastat, siis loodan et neid kogemusi ja häid mälestusi koguneb õpitud aastatega veel hulganisti juurde.
Mida soovitaksid tulevastele üliõpilastele?
Üldiselt soovitan ma kõigil valida endale südamelähedane eriala, mis pakub huvi ja põnevust. Oluline on leida endale õpitav eriala, mis paneb silmad särama ning pakub igapäevast rahulolu ja pinget. Ära karda väljakutseid ega muutusi, mis ülikoolieluga kaasnevad, sest mugavustsoonist välja astumine võib olla suurim edasiviiv jõud.
Pärast lõpuaktust võivad värsketel lõpetajatel peas keerelda erinevad küsimused seoses ülikoolieluga. Soovitan julgelt uurida oma sõpradelt, vilistlastelt ja tuttavatelt nende ülikoolikogemuste kohta, sest nii võid leida tuge ja julgust uuteks väljakutseteks. Lisaks soovitan aktiivselt osaleda koolivälistes tegevustes ja üliõpilasorganisatsioonides, sest see võib pakkuda suurepäraseid võimalusi suhtlemiseks, uute sõprade leidmiseks ja enda arendamiseks. Oluline on hoida avatud meelt ja olla valmis võtma vastu uusi väljakutseid, sest ülikooliaeg on suurepärane aeg isiklikuks arenguks.
Soovin kõigile tulevastele üliõpilastele tarku valikuid ja motiveeritud õppimist!