Eliise Lepp
Lääneranna Noortekeskuse noorsootöötaja
Toimetus
Teise juuli varahommikul alustasin viie vägeva noortega teekonda Portugali, et võtta osa noortevahetusest “Winds of Change – Active participation in a rural environment” ehk “Muutuste tuuled – aktiivne osalemine maapiirkonnas”.
Aprillis võtsime Anneliga osa noortevahetuse APVst, ehk noortevahetuse eelkohtumisest, kus arutasime läbi tegevused ja ühised reeglid Portugalis toimuva noortevahetuse kohta. Samuti kohtusime teiste riikide grupijuhtidega, kes oleks pidanud olema ka nüüd, suvisel noortevahetusel, kuid plaanid vahel muutuvad ja riigid, kellel grupijuhid jäid samaks, olid Eesti ja Ungari.
2.juuli hommik algas varakult. Noored olid elevil, sest ees ootas kauaoodatud reis Portugali noortevahetusele. Ühe noore jaoks oli kõnealune lend lennukiga elu esimene.
Sinna minnes oli meil lendudega veidike probleeme, kuid lõpuks jõudsime ilusti Portugali ja saime isegi ise sõita autoga lennujaamast ööbimiskohta.
Ööbimiskohta jõudsime öösel kell 2, mis tähendas meie jaoks peaaegu 24h reisimist, kuid olime õnnelikud, sest teiste riikide osalejad, kes veel ärkvel olid, võtsid meid väga soojalt vastu
Noortevahetuse kohaks oli Alvito, imeline väike linn Portugali südames, kus elab 1100 inimest. Alvito omavalitsuses elab kokku umbes 2500 inimest. Ööbimine toimus APCC* organisatsiooni kasutuses olevas hoones, kuhu kõik 50 osalejat mahtusid ilusasti ööbima.
Esimene hommik algas nii nagu iga noortevahetus või muu rahvusvaheline projekt, tutvumis- ja meeskonnamängudega, millele järgnes lõunasöök ja siis pärastlõunane tegevus basseinis. Päevakasse oligi peaaegu iga päev pandud tegevused basseinis, sest välistemperatuur oli 35+ kraadi ja nädalalõpuks lausa 40+. Kuumus oli lämmatav, kuid igapäevane jahutus basseinis aitas. Loomulikult basseinis ei olnud lihtsalt niisama ujumist ja chillimist, vaid tegime kõik koos erinevaid mänge ning ühel õhtul võtsid noored isegi osa vesiaeroobikast, mida tehti küll kohalikele, kuid kui on näha liigutusi, ei pea kohalikust keelest aru saama.
Noortevahetuse teemaks oli aktiivne osalus maapiirkonnas – seetõttu oli päevakavasse planeeritud ühel päeval koos kohalike eakatega seina värvimine. Portugalis on traditsiooniline värvida maja seinu ja aedu lubjavärviga. Tänapäeval on küll inimesi, kes eelistavad tavalist majavärvi, sest see püsib kauem seinal ja näeb ilusam välja, kuid eakad hoiavad traditsioone. Lubjavärvi pealekandmine on omamoodi kunst ja võtab aega. Kõigepealt, õige värvi saamiseks tuleb 48h enne panna lubjakivi vee sisse, et see seal reageeriks ja saaks selle õige värvi, lisaks õigele värvile, tuleb värv õigete liigutusega kanda seinale. Esimene kiht läheb peale liigutusega vasakult-paremale ja teine kiht alt-üles. Nii jääb värv ühtlaselt.
Peale eakatega seina värvimist oli päevakavas erinevaid põnevaid tegevusi, et tutvuda Portugali kultuuriga. Külastasime Evora linna ja Monsaraz’a kindlust, mis asub Hispaania piiri lähedal. Igal teisel õhtul toimus kahe või kolme riigi rahvusõhtud, kus teised riigid tegid sööke. Eesti, Portugali ja Rumeenia rahvusõhtul tegid portugaalased Kahooti ja meie esitasime videoid ja slaide Eesti kohta ning lõpus ka laulsime, sest kui grupis on Lihula Gümnaasiumi koolibändi noori, siis tuleb laulda.
Noortevahetusel Eesti grupi lemmiktegevuseks oligi laulmine ja see tõmbas alati kaasa ka teisi inimesi. Terve noortevahetuse aeg toimus laulmine igal pool ja lõpuks igas keeles. Kui inglise keeles ei osanud rääkida omavahel, siis laulmine oli ühiskeel kõigi vahel. Isegi Eestisse tagasi tulles, kirjutati meile
“Igatseme teie laulmist!”
Mina omalt poolt tänan korraldajaid, et erinevate raskuste kiuste toimus siiski vägev noortevahetus. Loomulikult suur aitäh vägevale Eesti grupile, kes näitasid, et eestlased ei ole tuimad põhjamaalased, vaid vastupidiselt energilised ja soojad.
Aitäh ja järgmiste seiklusteni!
Noortevahetust rahastas programm Erasmus+ Portugali büroo.
*Association for the Cultural Promotion of Children (APCC) ehk Laste Kultuuri edendamise Ühing on mittetulunduslik organisatsioon, mis tegeleb noorte ja laste sotsiaal-kultuurilise ja hariva iseloomuga vaba aja veetmise arendamisega.