Anneli Pikkmets
Lääneranna Noortekeskuse juhataja
Laura Kiviselg
Eesti Eurodeski võrgustiku koordinaator
Mis on rahvusvaheline noorsootöö? Kes saavad selles osaleda? Millised on noore võimalused minna mõnda välisriiki? Kellega ja kuidas? Kui palju see maksab? Kas võõrastega välisriiki minemine on turvaline? Kõigest sellest räägime teile kohe lähemalt.
Kas sind huvitavad erinevad kultuurid, reisimine ja rahvusvahelised kogemused ning soovid leida sõpru ka väljaspoolt Eestit?
Siis on rahvusvaheline noorsootöö sinu jaoks. Rahvusvaheline noorsootöö on koostöös kogemuste ja kultuuridevahelise õppimise võimaluste loomine.
Mis on rahvusvaheline noortevahetus?
See on eri Euroopa riikide noorte omavaheline kohtumine, mille raames noored arutavad enda jaoks olulisi teemasid ning kogevad teistmoodi õppimist. Noortevahetus on eelkõige suunatud noorte enesearengu toetamisele teistmoodi õppe kaudu väljaspool kooli, kultuuridevahelisele õppimisele, noorte jaoks oluliste sotsiaalsete teemade käsitlemisele ja Euroopa väärtuste tugevdamisele.
Noortevahetuses saavad osaleda kõik noored vanuses 13–30, olenemata sellest, milline on nende haridustase või keeleoskus, kas nad sisustad oma päevi õpingute, töötamise või millegi muuga. Vanuses 30+ saab projektis osaleda grupijuhina.
Noortevahetuse majutus, toitlustus ja programmi on korraldanud ning katnud 100% korraldajad ning rahastatud Erasmus+ programmi toel. Samuti on hea teada, et reisikulud projekti toimumisriiki kaetakse kuni 100% ulatuses, sõltuvalt konkreetsest projektist.
Kas võõrastega välisriiki minemine on turvaline?
Noortevahetuse grupijuhid on täiskasvanud, kelle on partnerorganisatsioon hoolikalt välja valinud, tihtipeale noorsootöötajad/õpetajad/ringijuhid, kellele on üldjuhul varasemalt tehtud taustakontroll. Täiskasvanud grupijuht toetab noori kogu noortevahetuse vältel, aitab selle ettevalmistamisel ja kogemuse mõtestamisel.
Kas ma saan ise noortevahetust korraldada?
Jah, saad! Noortevahetuse korraldamine annab sulle rahvusvahelise projekti läbiviimise kogemuse, avardab maailmavaadet, võimaldab luua koostöö- ja sõprussidemeid teistest rahvustest noortega ning annab hea võimaluse keelepraktikaks. Ja mis veel oluline – sa saad seda kõike ise korraldada. Täiskasvanud on noortele noortevahetuse läbiviimisel lihtsalt abiks.
Noortevahetusel osalemise kinnituseks antakse sulle eriline sertifikaat, „Noortepass” (Youthpass), mis tõendab sinu kogemust mitteformaalse õppimise valdkonnas. Noortepass annab sulle tulevikus võimaluse eristuda teistest noortest, tõendades su kogemusi projektis osalemisest ja enda arendamisest.
Rahvusvahelise noorsootöö võimalused täisealistele
18+ noored saavad osaleda ka Euroopa solidaarsuskorpuse vabatahtlikus teenistuses.
Vabatahtlikuna panustamine on suurepärane võimalus enda arendamiseks ning oma silmaringi avardamiseks, aidates samal ajal nii väikeste kui suurte tegudega muuta maailma. Lisaks pakub kellegi heaks millegi ära tegemine positiivset emotsiooni, arendab ühtekuuluvust, soodustab aktiivset osalust, vastastikust mõistmist ning on ühtlasi sisukas ja lõbus viis end proovile panna.
Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtlikuna tegutsemine võimaldab sul õppida tundma huvipakkuvat kultuuri, jagada teadmisi enda kultuurist, töötada huvitavas projektis ja leida uusi sõpru.
Projektis osalemine on hea valik, kui:
- soovid pärast õpingute lõpetamist enda edasise tuleviku osas natuke mõtlemisaega võtta ning hoopiski välismaal ringi vaadata ja ennast avastada;
- soovid lihtsalt oma igapäevarutiinist välja murda ja midagi senisele tööelule sootuks teistsugust proovida.
Kaotada ei ole midagi! Vabatahtliku töö võimalused on erineva pikkusega (2 nädalat kuni 12 kuud). Projekti perioodi lõppedes tuled igal juhul tagasi kohver väärtuslikest kogemustest, uutest teadmistest ning heade sõprade kontaktidest pungil.
Vabatahtliku teenistusega seotud kulud nagu ettevalmistus, koolitused, kohapealne keeleõpe, majutus ja toitlustamine on 100% rahastatud Euroopa Solidaarsuskorpuse programmist. Reisikulud vastuvõtvasse riiki ja tagasi kompenseeritakse vastavalt projekti eelarves olevale summale. Töö eest ei ole ette nähtud palka ega mingisugust muud tulu, kuid projekti raames saad sina kui vabatahtlik igakuiselt taskuraha. Samas peaksid teadma, et vabatahtlik töö ei ole lihtsalt tasuta puhkus teises riigis. Need projektitegevused, mis sa teenistusaja jooksul teed, peavad looma nii sinu vastuvõtvale organisatsioonile kui ka välisriigi kohalikule ühiskonnale lisaväärtust.
Lääneranna Noortekeskus toetab noorte enda algatusi viia ellu mõni rahvusvaheline koostööprojekt Eestis ja vahendab infot võimaluste kohta minna osalema teises riigis toimuvatele projektikohtumistele, noortevahetustele. Juba sel suvel toimub Lihulas noortevahetus, kus võõrustame partnereid Portugalist, Põhja-Makedooniast ja Austriast.
Lääneranna Noortekeskus on rahvusvahelise noorteinfo Eurodesk partner Pärnumaal. Eurodeski roll ongi jagada usaldusväärset ja ajakohast infot rahvusvaheliste võimaluste kohta noortele ja noorsootöötajatele.
Kui tunned, et tahaksid sellest rohkem teada siis võta kindlasti ühendust Lääneranna Noortekeskusega aadressil noortekeskus@laaneranna.ee. Kui tahaksid ise korraldada, siis oleme ka selles sulle kindlasti abiks!