Erik Mikkus
Eesti Noorteühenduste Liidu avaliku poliitika spetsialist
Lihula Gümnaasiumi vilistlane
17. oktoobril tuleb Eesti rahvas taas kokku, et anda oma panus demokraatiasse – toimuvad kohaliku omavalitsuse volikogu valimised. Iga linn ja vald saab endale uue volikogu ning ka linna-/vallavalitsuse, kes järgneva nelja aasta vältel hakkab kohalikul tasandil otsuseid tegema.
Miks on oluline valima minna?
Valimised on demokraatlikus ühiskonnas kõige olulisem viis kaasa rääkida. Sügisel antud häälest sõltub päriselt see, mis Sinu kodukohas edaspidi toimub, ning see pole vaid sõnakõlks. Kohalikul omavalitsusel on oluline roll selles, milline Sinu igapäevaelu välja näeb, sest just valla- või linnavolikogu otsustab kohaliku elukeskkonna, teede ja tänavate, ühistranspordi üle. Kuid veel enam, kohalik omavalitsus korraldab lasteaedade, koolide, huvitegevuse, raamatukogude ja paljude muude asutuste tegevust, millega Sa iga päev kokku puutud.
Seega on valimised Sinu võimalus otsustada selle üle, mis Sinu igapäevaelus saama hakkab. Kas soovid paremat ühistranspordiühendust või et vald pööraks rohkem tähelepanu keskkonnale? Kas tahaksid näha uusi vabaajaveetmise võimalusi või hoopis ilusamat ruumiplaneeringut? Need on kõik teemad, mida Sinu antud hääl mõjutab.
Kuid sellest veelgi tähtsam on näidata, et noored on olulised. Noortele ei tohiks mõelda vaid kord nelja aasta tagant valimiste saabudes, vaid pidevalt ja alati. Valima minnes saad anda enda hääle selleks, et noored poleks pelgalt kuskil taustal, vaid et meile mõeldaks iga otsuse vastuvõtmisel.
Miks on sinu, 16-17aastase noore, hääl oluline?
Kas oled märganud, et paljud poliitikute valimislubadused on suunatud justkui ainult vanematele inimestele? Meie ühiskond vananeb: inimesed jäävad aastatega aina vanemaks, kuid lapsi selle tasakaalustamiseks piisavalt ei sünni. Ning paljud noored ei ole jõudnud veel valimisikka. See ongi oluline tõsiasi, mis ka poliitikuid pigem vanemaealistele keskenduma ajendab – noori on vähe ja nende seisukohti peetakse ebaolulisteks. Pensionäride võimalustest ja vajadustest rääkimine on küll kahtlemata oluline, ent kui palju see noorte igapäevaelu mõjutab ja kodukandi arengut edasi viib?
Selle probleemi lahendamiseks ning noortele suurema otsustusõiguse andmiseks muudeti 2015. aastal Eesti Noorteühenduste Liidu eestvedamisel Eesti Vabariigi põhiseadust, mis kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel ka 16- ja 17-aastastel hääletada lubab. Seega on teist korda võimalus veelgi suuremal hulgal noortel demokraatias osaleda – võimalus, mida tuleks julgelt ära kasutada!
Mida pead valimistest teadma?
Kogu valimiste korralduslik info saadetakse kõigile valimisealistele elektroonselt, seega suuna enda eesti.ee e-posti aadress edasi igapäevasele e-posti aadressile ning jää infot ootama! Valida saad 11.–16. oktoobrini elektroonselt või 11.–17. oktoobrini valimisjaoskonnas.
Kui septembris kandidaadid ja valimisplatvormid avalikustatakse, asu uurima, millised on kandidaatide lubadused, ning mõtle, mis on neist päriselt realistlikud. Hoia silm peal ka sellel, millised lubadused ka tegelikult võiksid kohalikus omavalitsuses teoks saada ning millised on hoopis riiklikud teemad. Debatid ja arutelud – kui need toimuvad – on ideaalne võimalus küsida, küsida ja veel kord küsida nende teemade kohta, mis on just Sulle olulised. Sealjuures ei tasu leppida ümmarguste ja ilustatud vastustega, vaid päriselt välja selgitada, millised on kandidaadi, valimisliidu või erakonna vaated mingil teemal.
Häid nippe ja kasulikku infot jagab Instagramis @valimiskast, mida jälgima asudes võid kindel olla, et oled sügisel valmis teadliku valiku tegema. Sealt saad infot selle kohta, millised on kohaliku omavalitsuse ülesanded, kuidas demokraatia toimib, kuidas ära tunda valimiskampaaniat ja palju muud.
Seega ära lase võimalust käest, vaid uuri, tee teadlik valik ja ütle enda kodukoha arengul sõna sekka – mine oktoobris valima!
Haridus- ja Teadusministeerium, Õiguskantsler ja Eesti Noorteühenduste Liit on sõnastanud ka valimiste hea tava, mis on oluline abiline valimiste ajal koolis erapooletuse hoidmiseks.