Karmen Pikkmets
Lääneranna Noortevolikogu esimees
noortetoimetus
Kulla Saatmäe
12.-16. aprillini toimus Lääneranna Osaluskohvik 2021. Üritus toimus veebis ja oli jaotatud viiele päevale. Sellel aastal oli üritus üles ehitatud arutelude seeriatena – iga päev erinev teema. Aruteludeks olid noorteinfo, noorsootöö, haridus Lääneranna vallas, huviharidus ja -tegevus ning koolistressiga toimetulek. Arutelusid vaadati veebisilla kaudu 2737 korda. Osalejaid ZOOMi aruteludes oli kokku 45. Samuti salvestati kõik arutelud osalejate loal.
Esmaspäeval toimus noorteinfo arutelu, mida juhtis endine Lääneranna valla avalike suhete spetsialist Kristina Kukk. Arutleti noorteinfost ja selle kättesaadavusest üleüldiselt kui ka noorteinfost meie vallas ja Lääneranna Noorteportaalist. Arutelu käigus selgus, et noored ja noortemeelsed sooviksid saada oma meilile uudiskirja, et olla kursis toimuvaga ning lugeda juba toimunust.
Teisipäeval aitasid mõtteid mõlgutada Monika Hale ja Anneli Pikkmets, kes juhtisid noorsootöö laudkonda. Räägiti noorsootööst, mis see üldse on, küsiti palju noorte arvamust ning vaadati otsa formaalse ja mitteformaalõppe lõimumise võimalustele.
Kolmapäevasel arutelul oli teemaks haridus Lääneranna vallas. Laudkonda juhtis Ene Täht, kel õnnestus väga hästi saada noored vabalt rääkima ja oma arvamust avaldama. Peale noorte avaldasid oma mõtteid ka mitmed õpetajad. Räägiti valla koolide olukorrast, muredest hariduses ja selle kättesaadavusest. Samuti arutleti väliõppeklasside olemasolust, mille käigus tuli välja ka vajadus nende järele meie vallas.
Huviharidus ja -tegevuse arutelu juhtis meie valla spordi- ja noorsootöö spetsialist Kai Utt. Räägiti huvihariduse ja -tegevuse vahest, nende võimalustest meie vallas ning uuriti noortelt, kuidas on nad rahul meie vallas pakutava huviharidusega ja mis saaks olla paremini. Näiteks leiti arutelul lahendus ja vajadus noorte näiteringile, mille juhendajaks pakkus ennast kohe üks arutelul osalenud huvijuht.
Reedest ja ühtlasi ka viimast arutelu juhtis Lääneranna valla koolipsühholoog Piret Vester. Räägiti koolistressi tekkimisest, selles mõjust inimesele, mil moel see võib mõjutada õppeedukust ning kuidas sellega toime tulla. Samuti leiti ühiseid murejooni õpilaste ja õpetajate stressis ning distantsõppe probleemides. Lõpetuseks tehti üheskoos üks hingamisharjutus, mis häälestas kõik osalejad algavale nädalavahetusele ning lõpetas toimunud arutelude nädala positiivse tundega.
Ürituse peakorraldaja Kristin Kunz: „Lääneranna Osaluskohvikust on saanud meie iga-aastane sündmus. Otsustasime ka sellel aastal olenemata olukorrast riigis leida võimaluse, kuidas üritus toimuma panna. Selle aasta osaluskohvikus keskendusime meie vallale ja meie valla noori puudutavatele teemadele. Oli väga tore näha mitmeid noori ja otsustajaid kaasa rääkimas erinevatel teemadel.”
Lääneranna Noortevolikogu soovib tänada kõiki osalejaid, arutelujuhte, toetajaid ja lihtsalt kaasamõtlejaid, kes jälgisid arutelusid otseülekande vahendusel. On imetlusväärne, et olenemata keerulisest perioodist leiti aega ning jõudu endas, et osaleda ja kaasa rääkida oma kodukohas toimuvas.
Lääneranna Noortevolikogu Osaluskohviku 2021: Arutelude seeria kokkuvõte, sealhulgas kõikide arutelude protokollid, on leitavad lisatud failist: Lääneranna Osaluskohvik_ arutelude seeria KOKKUVÕTE