Lii Urb
Lihula Gümnaasiumi XII klassi õpilane
Noortetoimetus
Nopi Üles projektifondi projekti raames käis laupäeval 14. novembril Kõmsil stuudiopildistamise õpituba läbi viimas professionaalne fotograaf Marjaana Vaher. Koolitus meelitas kohale nii lähemal kui ka kaugemal elavaid fotograafiahuvilisi, keda oli igas vanuses.
Stuudiopildistamise koolitust alustas Marjaana stuudiotehnika valmispaneku, valguse paigutamise ning vajalike kaamera sätete kirjeldamisega. Kui algtõed said selgeks, liiguti edasi modelli pildistamise juurde.
Peale nippide vaatamist ja tähelepanekute meelde jätmist, said osalised ise seda kõike ka katsetada. Kõik koos tehti nii portree kui ka paari- ja grupipilte. Vaheril oli detailide välja toomise kõrvale pakkuda ka huvitavaid ja naljakaid kogemusi. Näiteks on ta grupipilte teinud nii, et pildistab mitu korda ühte gruppi sama nurga alt. Kui ta on hiljem töödeldes märganud, et kellelgi pildilolijatest on silmad kinni, on Marjaana talle teiselt pildilt lahtised silmad kleepinud – nii on lõpuks kõikidel pildil olijatel lahtised silmad.
Pildistamisele lisaks andis Marjaana ka näpunäiteid, kuidas modelle juhendada. Tuleb välja, et selle juures on fotograafi parimateks sõpradeks tema käed, kuna nende abil on modelli väga kerge vajadusel ise paika panna või juhendada, lastes modellil näiteks lõuga või ülakeha selle järgi keerata. Parimad nipid olid muidugi need, mis toovad välja pildistatava ilusad küljed. Pildistamise hetkel võivad riideid kinni hoidvad näpitsad või ette sirutatud lõug tunduda veider, aga tulemus see-eest on vapustav. Piltidel on kaunilt näha modelli keha- ja näokuju.
Pealtnäha paistab stuudiofotograafia üpriski kerge, eriti, kui modellideks on täiskasvanud. Tegelikult peitub selle taga palju detaile, kannatlikkus ja erinevaid aspekte, mida jälgida, on ootamatult palju.
Projektimeeskonna liige Edgar Peial kirjeldas, et eelmisel laupäeval toimunud ja stuudiopildistamisele suunatud fotokursusel jäi lastele enim meelde, kuidas korrektselt valgust seadistada ja kui oluline on alati tehtud fotolt see üle kontrollida.
“Isiklikult meeldis suhtumine ja väga hästi seletati ära, miks ja kuidas midagi tehti,” kirjeldab Edgar, “väga lahe oli jälgida, kuidas pildid järjest paremaks läksid!”
Projektimeeskonda kuulus veel Kristiina Kukk, kelle jaoks oli koolitus põnev: “ Väga huvitav loeng oli ja saime teada palju erinevat infot erinevate taustade ja inimeste pooside kohta.”
Koolitaja Marjaana Vaher: “See oli esimene kord õpetada ja suunata noori”
“Koolitamine foto teemal ei ole mulle esmakordne, küll aga oli see esimene kord õpetada ja suunata noori. Tutvustada ja kõnetada õpilasi on hoopis midagi muud, kui koolitada täiskasvanuid. Ühelt poolt tuli olla kindlasti mängulisem ja tuua rohkelt praktilisi näiteid, teiselt poolt ei tohtinud teema ülesehitus oma olemuselt olla nii keeruline, et see ära ehmatab. Loodan, et suutsin tekitada huvi katsetama ja proovima, leidmaks erinevaid lahendusi, objekte ja valgusnurki, süstimaks sealjuures enesekindlust õppimise protsessist. Kui ei tule välja, analüüsi ja proovi uuesti, fotomaailm on imeline, sest pakub alati erinevaid lahendusi! Korduseid on pea võimatu luua, aga Sina ise pead olema protsessi algataja ja looja ning esimese sammu tegema!”
“Ajalises mõttes tundub mulle alati, et sellised koolitused võiksid toimuda ka jätkukoolitusena, kui on juba katsetatud ja on tekkinud uued teemapüstitused ja küsimused, mis saaksid samuti vastuse. Vahel on vaja, et keegi aitab lahti mõtestada või jagab oma nägemust. Hea sõnumi jagamine tekitab minus alati ainult head tunnet. Kui koolitus kõnetas kedagi veel või ta sai mõne uue idee, milleks oli tal vaja kuulata minu õpetusi, siis on see juba võit.” – Marjaana Vaher
Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.
1 kommentaar