Anneli Pikkmets
Lääneranna noortekeskuse juhataja
Elupäästvad helkurid jõudsid täna Helkuripuule ka Lihulas. Inspireerituna noorte turvalisest liikumisest ning Helkuripuu kampaaniast, toetas Lääneranna Noortekeskust Lihula Tarbijate Ühistu, kelle annetatud helkurid säravad peale Lihula veel Kõmsil, Varblas ja Lõpel.
Lääneranna Noortekeskus soovib kõigile turvalist ja rõõmsat sügist!
Maanteeamet on avaldanud elupäästva helkuri kohta hulgaliselt fakte:
- Jalakäijal on helkuri kandmine asulavälistel teel liikudes kohustuslik juba üle 25. a;
- Al 2011. a juulist uue liiklusseaduse kehtima hakkamisega on helkuri kandmine pimeda (päikeseloojangust päikesetõusuni) ja halva nähtavusega (kui nähtavus on alla 300 m: vihm, udu või lumesadu päeval) ajal kohustuslik kõikjal.
- Helkurit kandmisel tuleb olla tähelepanelik, et see oleks sõidukijuhtidele nähtav. Nt seljakotile kinnitatud helkur ei ole igalt poolt juhtidele nähtav.
- Kui sul on 1 rippuv helkur, siis kanna seda teepoolsel küljel ja u täiskasvanu põlvekõrgusel so u 45-60 cm kõrgusel. Rullhelkurit võid kanda randme, koti või pahkluu küljes (jälgi, et püksisäär sellele peale ei vaju).
- Soovitame kanda vähemalt 2 helkurit, et oleksid kaetud 360 kraadi. Keeruta kodus peegli ees ja jälgi, kas särad igast küljest.
- Helkuri eluiga on 1-3 a, kuna kandmisel selle pealmine pind saab kriimustusi ja ta ei helgi enam nii hästi. Rippuvate helkurite pind kahjustub kiiremini, kuna see jääb tihti igale poole taha kinni. Samas on rippuv helkur parem, kuna liikuv helkur paistab paremini silma.
- Helkur võib päästa sinu elu, kuid oluline on, et jalakäijana ollakse tähelepanelik ning peetakse meeles, et jalakäija on liikluses nõrgem pool.