Mareena Metsmaa
Lihula Gümnaasiumi X klassi õpilane
Noortetoimetus
Eile algas Lihulas looduslähedusele pühenduv Matsalu Loodusfilmide Festival, mis toimub tänavu juba kaheksateistkümnendat korda. Lisaks sellele, et Lihula Gümnaasiumi õpilastel on võimalus vabatahtlikuna festivali toimimisse panustada, pakub sel aastal festival noortele ja lastele ka suurel hulgal põnevaid tegevusi, mida viivad läbi TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid.
Tegemist on iga-aastase Lääneranna vallas toimuva ja noori kaasava suure sündmusega, kus noortel endil on olnud võimalus läbi aastate panustada festivali toimimisse. Filmifestivalil osalemine avardab noorte silmaringi loodusest ning igast filmist õpib midagi uut. Kogemused jätavad rõõmsad mälestused, mis iga aasta taaselustuvad.
Vabatahtlikuna MAFF’il
Sel aastal toimetavad Matsalu Loodusfilmide Festivali vabatahtlike meeskonnas 11 Lihula Gümnaasiumis õppivat noort: Lii Urb, Eva-Maria Kastepõld, Indrek Kivisalu, Joosep Michels, Mareena Metsmaa, Kristin Kunz, Carmen Katriine Särak, Helena-Karmen Kamarik, Kristel Oosim, Kristiina Johanson ja Melani Alpius.
Matsalu Loodusfilmide Festival on läbi aastate pakkunud võimalust noortel vabatahtlikuna panustada ning noortele endile on kogemus äärmiselt meeldejääv ning huvitav.
MAFFil juba teist aastat järjest vabatahtlikuna toimetav Lii Urb jagab festivalilt vaid positiivseid emotsioone: “Hästi tore on, seltskond on alati väga mõnus, korraldusmeeskond on samuti väga tore.” Lii sõnul on festivalid alati hästi korraldatud ning töö on sujunud takistusteta. “Sellel aastal muidugi koroonaviiruse tõttu ei külasta festivali välismaalased, mis on pisut nukker, “ tõdeb Lii, ”kuid äge on see, et mitmekesiseid inimesi kohtab siin alati.” Lii lisab ka, et paariaastane kogemus on andnud talle oskuse oma aega planeerida, uusi tutvusi ning kõige juures on omaette kogemus ka filmide vaatamine, mida väljaspool Matsalu Loodusfilmide Festivali ei näe.
Festivalil on teist aastat vabatahtlikuna toimetamas ka Kristiina Johanson, kelle jaoks on võrreldes eelmise aastaga tänavune filmifestival kindlasti pingelisem. “Kuna koroonaviirus levib ning iseenda kaitsmise meetmed on hädavajalikud, on olemine veidi pingelisem,” sõnab Kristiina, kuid võtab festivali siiski positiivselt kokku, “kuid selle aasta võimalus, olla infoletis, meeldib mulle väga.”
Festivalile satub igal aastal ka uusi vabatahtlikke, kel varasem kogemus puudub. Esimest aastat MAFFil olev Melani Alpius on rahul: “Mulle väga meeldib, siin kohtab nii mitmeid erinevaid persoone ning kogemusi ammendub palju.” Melani kirjeldab, kuidas juba esimese aasta kohta on väga palju kogenud, saanud näha festivali telgitaguseid, suhelnud paljude inimestega ja õppinud rohkem inimestega suhtlema. “Kindlasti kui mul aega on, siis ka järgnevatel aastatel tulen hea meelega vabatahtlikuks,” sõnab Melani.
Matsalu Loodusfilmide Festivali on tulnud külastama ka noored, kes on olnud vabatahtlikud eelnevatel aastatel. Festivalil tegime juttu ka Jana Viljakuga, kes on olnud neli aastat järjest vabatahtlik ja kelle kogemused on olnud väga positiivsed: “Läbi aastate olen tutvunud väga paljude erinevate inimestega nii Eestist kui ka välismaalt.” MAFF oli sündmus, mis innustas Janat tegelema ka loodusfilmidega ning mille ajendil tekkis ka esmane idee Lääneranna noorte poolt valminud lühifilmi “Loodusega koos” jaoks. “Festival annab väga palju uusi teadmisi looduse kohta ning mõistmise, kuidas see toimib, “ kirjeldab Jana, “järgnevatel aastatel osalevatele vabatahtlikele soovitaksin olla julged, suhelda nii palju erinevate inimestega kui võimalik ja noored, ärge kartke suhelda ka inglise keeles!”
Laste- ja noorteprogramm
TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid Kati Kivja, Gertu Viiask, Kristin Lauri, Teele Tõnisson, Triin Kant ning Sigrid Uutsalu korraldavad sel aastal lastele ja noortele hulgaliselt põnevaid ja huvitavaid tegevusi. Noortel on võimalik võtta osa erinevatest mõttemängudest, osaleda töötubades, meisterdada, mängida ning osaleda ka loodushariduslikus põgenemistoas.
Matsalu Loodusfilmide Festivali noortejuht Maris Altmann sõnab, et tema silmis on haridusprogramm kooskõlas noortele suunatud filmide sisuga ning töötoad on nende ümber ehitatud. “Minu jaoks väga oluline, et koolitunnid ei oleks üksluised ning formaalne ja mitteformaalne haridus käiksid käsikäes,” selgitab Maris.
Kogu noorteprogrammi idee sai alguse eesmärgist, et festival toetaks suuremas mahus ka koole ja õpetajaid keskkonnahariduse teemal; seda nii sisuliselt kui aktiivõppemeetodeid kasutades. “Ma olen väga, väga tänulik, et Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia praktikandid meie meeskonnaga liitusid ning et meie kõigi koostöö Mondoga sujus hästi,” väljendab Maris suurt rõõmu omavahelise koostöö toimimisest, “lisaks tahan ära mainida, et Lihula noored on väga ägedad ning nendega on mõnus koostööd teha!”
Täpne noorte-ja lastetegevuste info on olemas matsalufilmi kodulehel.
MAFF kui keskkonnasõbralik festival
MAFFi üks eesmärkidest on olla võimalikult keskkonnasõbralik festival. Kuna kogu festivali vältel on sõitmist üpriski palju, pöördus korraldusmeeskond Nissani esinduse poole, kes oli nõus keskkonna teemalist festivali toetama.
MAFFi pressi- ja kommunikatsioonijuhi Mart Valneri sõnul sobib elektriauto festivalil sõitmiseks väga hästi: “Kui Nissan Leafi iseloomustada, siis on see pigem lühikesteks sõitudeks ja linnasõitudeks, seetõttu, et seal ei teki kohalikku saastumist, mis nagu eelpool mainitud, läheb meie festivali teemaga kokku.”
Festivalil vabatahtlikuna toimetavatel ning ka avamisel näidatud lühiloodusfilmi “Loodusega koos” kahel autoril Joosep Michelsil ning Indrek Kivisalul avanes võimalus koos Lääneranna Noortekeskuse noorsootöötaja Eliise Tiidussaluga Nissani elektriautoga sõitmiseks. Noorte mulje päevast oli äärmiselt positiivne.
“Auto oli väga uudne, mugav ning huvitav, sõit oli põnevust pakkuv – ilmselt oli see päeva parim tööülesanne!” rõõmustab Indrek, “kui mul endale oleks vaja auto valida, siis Nissan Leaf oleks kindlasti üks valikutest. “
Fotogalerii 2020. aasta Matsalu Loodusfilmide Festivalist on nähtav siin.