Eliise Tiidussalu
Lääneranna noortekeskuse noorsootöötaja
Toimetus
Esialgne idee noorteportaali loomiseks tuli Lääneranna spordi- ja noorsootöö spetsialistilt Annika Urbelilt, kes asus 2018. aasta alguses arendama ühinenud valdade noortevaldkonda. Infot koondava veebilehe vajadus ilmnes ka noorte seas läbiviidud uuringus, mis andis esimese tõuke Lääneranna noorteportaali loomisele.
Annika sõnul on Lääneranna noorteportaal loodud tervikliku noori puudutava info koondamiseks, et see oleks organiseeritud ja hõlpsamini leitav.
Kuidas ja miks sündis esialgne idee arendada Lääneranna valla noorteinfo teenust? Millest on tekkinud Sinu isiklik soov panustada just noorsootöö ja noorteinfo valdkonda?
Teadupärast on Lääneranna vald loodud nelja valla ühinemisel ning kohe tuli ka silmitsi seista asjaoludega, et noorteinfo teenus ei ole üle valla samal tasemel, noored ei orienteeru suures infotulvas ning kokkuvõttes ei jõua info sihtgrupini. Noorsootöö ja noorteinfo valdkond on mind saatnud alates sellest ajast, kuid ise aktiivselt noorena 4H noorteühingu tegemistes kaasa lõin. Kuidagi loomulikult on nii läinud, et kasvasin ise noortevaldkonna arendajaks.
Kuidas arenes välja praegune noorteportaal? Kuidas sai idee teostuse ning leidsid sobiva meeskonna, kellega koos portaali luua?
Praeguse noorteinfo arendamise aluseks on noorte seas läbiviidud uuring ja pistelised vestlused. Mõtted olid minul ja noortekeskuse juhatajal Anneli Pikkmetsal juba varem ning domeengi olemas, aga kui tuli noortelt tõuge, siis asusime tegutsema.
Iga uue asja arendamisel on väga oluline meeskond ning minu õnneks on meil uuendusliku mõtlemise ja avatud suhtumisega noorsootöötajad ja noored. Väga oluline ressurss on aeg! Kindlasti ei tee portaali teiste tööülesannete kõrvalt ning üks asi on esialgse sisu kokkupanek, teine aga veebilehe elus hoidmine ja noorteni jõudmine. Õnneks on meie tiimis Eliise Tiidussalu, kes osalise tööajaga portaali koordineerib. Suur kummardus ja tänu!
Kirjelda veidi, millist infot ja teavet noored portaalist saavad, mis on portaali kõige olulisem eesmärk Sinu jaoks?
Teemavaldkondade valikul lähtuti kuuest põhiteemast, millest ka riiklikul tasandil noorteinfo arendamisel lähtutakse: õppimine, töö ja karjäär, noorsootöö võimalused, suhted ja turvalisus, tervis, ühiskond ja kodanik. Noorsootöö võimaluste puhul on eesmärk eelisjärjekorras jagada infot vallas toimuvate ürituste ja võimaluste kohta, kuid ka vahendada infot konkursside ja osalemisvõimaluste kohta mujal, kus kohalikud noored osaleda saaksid. Kõige olulisem eesmärk minu silmis on jõuda noorteni. Tegemist on väga hea portaaliga, kust alustada info otsimist, kuna sealt edasi suunatakse noor kvaliteetsetele ja kontrollitud veebilehtedele. Selleks, et noortel tekiks harjumus Lääneranna noorteportaali külastada, tuleb neid järjepidevalt sinna suunata.
Milline näeb välja Sinu tööpäev noorteinfo teenuse arendamiseks? Osaled ka üle-eestilise noorteinfo arendusgrupi töös – mis see täpsemalt on ning milline on Sinu roll sealses töörühmas?
Noorteinfo läbib suuremal ja vähemal määral kõiki noorsootöö valdkondi, mistõttu on raske panna piiri, millal ma nüüd noorteinfoga tegelen ja millal mitte. Siiski jälgin teadlikult noorteportaali tegemisi ja nõustan vastavalt vajadusele. Üle-eestiline noorteinfo arendusgrupp on olnud väga suureks toeks ja mul on siiralt hea meel, et Eesti Noorsootöö Keskus selle kokku kutsus ning tegevusi koordineerib. Arendusgrupi tegutsemise eesmärk on luua riiklikul tasandil noorteinfo arendamiseks süsteemne ja ühtne alus, mida järgivad noorteinfoga seotud asutused ning millega arvestatakse noorteinfo arendamisel ja noorteinfotöös. Nii minu kui ka teiste noorteinfo arendajate roll on jagada praktikaid ning anda sisendit eesmärgi saavutamiseks.
Hiljuti toimus Sinu eestvedamisel noorteinfo koolitus Pärnumaa noorsootöötajatele, mis oli koolituse eesmärk ja tulemus?
Noorteinfo koolituse korraldasime koos noorsootöötaja Helena Randlahega. Koolitusel oli osalejaid 12, kellest pooled Lääneranna vallast: Anneli Pikkmets, Kristel Rohumägi, Lilia Urb, Monika Hale, Ursula Kuningas ja Eliise Tiidussalu. Toimus kolm kontaktpäeva ja lisaks ülesanded e-õppel, kokku 30 tundi. Koolituse eesmärk oli anda osalejale baasteadmised noorteinfo valdkonnast: põhimõtted, areng, infostuktuurid, teabevajadus, teabeallikad, noorteinfo korraldamine ja toodete loomine/kujundamine, noortega suhtlemine, meetodid, noorsootöötaja enda hoiakud ja oskused, enesehindamine ja tegevuskava. See kõik on aidanud viia Lääneranna noorsootöötajad ühisesse infovälja, ühistel põhimõtetel tegutsema, mida vaid töökoosolekutel selgitades oleks olnud raskem saavutada. Ma ei julgenud sellist tulemust oodatagi, kuid tõesti see koolitus andis meie meeskonnale väga palju juurde.
Mis on noorteinfo teenuse kõige olulisem eesmärk Sinu jaoks? Milline on Sinu sõnum noortele?
Minu jaoks on noorteinfo teenuse eesmärk tagada jätkusuutlikkus. Meil on enne olnud maakonnas noorte infoportaal, kuid rahastus lõpetati ning see suleti. Noored on meie ühiskonnas kogu aeg ning vajavad ka infot igal ajahetkel. Minu sõnum teile, head noored: „Usalda, aga kontrolli!” Ka täiskasvanutelt tulev info võib olla kallutatud nende isiklikest arvamustest ning sageli ei kontrollita fakte. Mine vaata noored.laaneranna.ee ning veendu saadud info tõesuses.