Eliise Tiidussalu
Lääneranna noortekeskuse noorsootöötaja
Toimetus
Rahvusvaheline noortevahetus on erinevatest Euroopa riikidest pärit noortegruppide omavaheline kohtumine, mille käigus käsitletakse noorte jaoks huvitavaid ja olulisi teemasid ning tutvutakse teistsuguste kultuuritraditsioonidega.
Teemasid, mida noortevahetusel käsitletakse, on palju ning erinevatest valdkondadest: noorte roll ühiskonnas, rassism, ksenofoobia, narkootiliste ainete kahjulikkus, keskkond jpm.
Esimene rahvusvaheline kogemus
Rahvusvaheline noorsootöö sai Lääneranna Noortekeskuses alguse 2016. aastal, kui Lihula noortemaja noortel oli võimalus osaleda noortevahetusel “Less is more 2 inclusion”. 24. augustil lendasid Martin Teppan, Eliise Lepp, Kevin Reidar Bachaus ning Lihula noorsootöötaja Anneli Pikkmets kuuma ja päikeselisse Portugali, et osaleda kümme päeva kestnud noortevahetusprojektis.
Projekti raames keskenduti noorte kaasatusele ja osalusele, loovusele ja loomingulisusele, aga ka tervisele ning kultuurile. Projekt oli kõigile, nii osalenud noortele kui grupijuhile Anneli Pikkmetsale, esimene rahvusvahelise noorsootöö kogemus.
“Kristi Märk, kes oli tolleaegne Lihula info- ja arengu spetsialist, edastas minule Continuous Actioni pakkumise, et otsitakse grupijuhti ja noori osalema rahvusvahelises noorteprojektis,” kirjeldab Anneli, “kõik käis ülikiiresti, esitasin sooviavalduse, jagasin noortega infot ja juba oli minek.”
Continuous Actioni poolt osutus Anneli valituks grupijuhina ning kolm Lääneranna valla noort valiti osalema Portugalis toimuvas projektis. Kokku osales Eestist kuus noort ning Lääneranna noored said uued tutvused ka kodumaalt.
“Kui oled kord juba noortevahetuses osalenud, tekib tuhin veel ja veel projektides osaleda, tegevused on ägedad ning ühendavad noori,” sõnas Kevin Reidar Bachaus ning lisas, et rahvusvahelised projektid on andnud talle palju tuttavaid välismaalt.
Rahvusvaheline koostöö jätkub
2018. aasta augusti lõpus toimus taas Portugalis noortevahetus ning jätkuprojekt “Less is More t(hree)”, kus osalesid meie noored Kevin Reidar Bachaus ja Karmen Pikkmets. Projekti teemadeks olid keskkond ja taaskasutus, mille üle arutleti läbi erinevate töötubade. Lisaks tutvusid noored kohalike vaatamisväärsustega, said aimu Portugali kultuurist erinevate külastuste ja väljasõitude abil.
Projektis osalesid Eesti, Soome, Hispaania, Itaalia ja Portugali noored.
“Kuna projektipartner oli juba tuttav, pakuti minule grupijuhi kohta, millest pidin kahjuks loobuma,“ selgitab Anneli, “olin just paar nädalat tagasi jõudnud koju Šotimaal toimunud noortevahetusprojektist “Health and Equity for Europe 2018”.”
Noortevahetus Šotimaal
2018. aasta 7.-13. juuli osalesid seitse Lääneranna noort ja noorsootöötaja noortevahetusel Šotimaal, Glasgows. Noortevahetuse teemadeks oli Euroopa Liit noorte elus, noorte õigused, Brexit ja võrdsed võimalused. Auchengillan linna välikeskusesse tuli kokku 44 noort Eestist, Soomest, Austriast ja Šotimaalt.
Noortevahetuse olulisemaks tegevusteks olid arutelud töötubades: millist rolli mängib Euroopa Liit noorte elus, noorte õigused, Brexit, tervislik elu ja toitumine ning võrdsed võimalused. Arutleti noortele muret tekitavatel teemadel, mis pani noori mõistma, et probleemid, nagu kiusamine, sõltuvused ja vägivald, on päevakohased ka mujal riikides.
Aruteludest vabal ajal külastasid projektis osalenud noored ja grupijuht Glasgow linnavalitsust, sõitsid maailma kolmanda vanima metrooga, matkasid Loch Lomondi rahvuspargis, osalesid värvijooksul ja pidasid maha veesõja.
Kogemus inspireerib ja innustab
Inspireerituna kõikidest noortevahetustest, kus Lääneranna noored on osalenud, arenes idee korraldada ka Lihulas üks äge noortevahetusprojekt.
Lihula noortemaja noorsootöötaja ning noored esitasid 2018. aasta sügisvooru noortevahetusprojekti, millele tuli positiivne toetusotsus. 2019. aasta juulis korraldati üheskoos kohalike noortega Lihulas noortevahetus “Today´s Youth”, mille käigus arutleti noorte probleemide, murede ja rõõmude üle. Projektis olid välispartneritena kaasatud noored Šotimaalt, Portugalist ning Soomest. Igast riigist osales kümme noort ja kaks juhendajat.
Korraldatud noortevahetus sai SANA noorteagentuurilt kuldmehikese ja armsaima projekti tiitli, sest projekti igast tegevusest peegeldusid väärtused, mida sooviti edasi anda.
“Uued projektid on tulekul,” sõnab Lääneranna noortekeskuse juhataja, “järgmisel suvel toimub koostööprojekt Portugalis, mis lükkus edasi tulenevalt eriolukorrast ning muidugi töötame edasi, et korraldada veelgi ägedaid noortevahetusi”.
Continuous Action tagasiside
MTÜ Continuous Action koostöö Lihula noortemajaga sai alguse 2016.a., mil läbi juhuse soovitati meile noortevahetuse “Less is More 2 Inclusion” grupijuhiks Anneli Pikkmetsa. Haarasime sellest mõttest kinni ning projekti osalema sõitis Anneli koos grupi noortega Eestist, kellest kolm olid Lihulast. Noortevahetusest arenes välja püsiv koostöö ning tänaseks oleme toetanud Lihula noorte ja noorsootöötajate osalemist mitmetes projektides – noortevahetustel, seminaridel, koolitustel ja lühiajalises vabatahtlikus teenistuses. 2019.a. tõime Lihulasse ka Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtliku teenistuse grupiprojekti, kus noortekeskus oli vastuvõtvaks organisatsiooniks.
Seda enam on olnud rõõm näha, kuidas läbi ühise koostöö on Lääneranna Noortekeskus saanud julguse, et ka ise rahvusvahelisi noorteprojekte Eestis kirjutada ja ellu viia. Tõuke on kindlasti andnud mitmed head kogemused, mis on omandatud osaletud projektidest. Nüüdseks on Continuous Actionil ja Lääneranna Noortekeskusel ühised koostööpartnerid välismaalt. Aitäh, et olete alati ka MTÜ Continuous Action ideedega kaasa tulnud ja neid toetanud. Uute koostöödeni!