Katrin Veek
Lihula Gümnaasiumi abiturient
Noortetoimetus
Türi Ühisgümnaasiumis toimus 19. detsembril Türi Põhikooli projektipäev ,,Meie võimalused ühiskonnas”, kus käisid esinemas ja töötubasid läbi viimas ka meie valla noored Hanna Malk, Indrek Kivisalu, Katrin Veek ning noorsootöötaja Eliise Tiidussalu.
Meie võimalused ühiskonnas
Just sellist pealkirja kandis 19. detsembril toimunud projektipäev, mille rõhuasetus oli heategevusel ja mille moto kõlas “Igast pisidetailist saab alguse suur mosaiik”.
Türi Põhikoolis toimus 5.-9. klassidele suunatud projektipäev juba neljandat korda, eesmärgiga pakkuda noortele teistsugune koolipäev. Türi Põhikooli õpilasesinduse juhi Triin Sooääre sõnul on sündmuse eesmärk laiendada kooli või kogukonda panustada soovivate noorte silmaringi ning juhtida tähelepanu inimeste heaolule.
Töötuba “Ise teeme, ise loome”
Türi Põhikoolis võttis noored vastu sõbralik õpilasesindus, kes noored klassiruumidesse jagas.
Lihula noorte töötoa ,,Ise teeme, ise loome” juhatas sisse noorsootöötaja Eliise Tiidussalu, kes tutvustas lühidalt noortemaja tegemisi ning jagas infot ka noorte vabatahtlikest võimalustest välismaal. Peamine sõnum Eliise jutus oli suunatud noorte kaasamisele – kuigi Lihula näol on tegemist väikese kohaga, on noored üheskoos suutnud luua palju eriilmelisi võimalusi, mis rikastavad kogukonna ja noorte elu, kui võimalusi ei ole, on võimalik neid ise luua, olenemata vanusest.
Peale sissejuhatust võttis sõna Katrin Veek, kes tõi näiteid sündmustest, mille korraldusmeeskonnas ta oli ning organisatsioonidest, kuhu viimased neli aastat teda juhatanud on. Teine pool Katrini ettekandest rääkis Lihula ja Türi noorte omavahelisest seosest, kui 2019. aasta kevadel otsustasid Lihula koolinoored Türilt pärit poisi jaoks korraldada heategevusliku balli, mille käigus koguti heategevuslik 16000 eurot noormehe taastusraviks. Katrin rääkis tööprotsessidest, balli meeleolust ning Rasmuse suurest tahtejõust, mis korraldusmeeskonnale motivatsiooni süstis. Rasmuse seisund on tänaseks paranenud, samuti alustas ta pooleli jäänud õpinguid põhikooli viimases klassis.
Lääneranna Noortevolikogu tekkelugu, ülesandeid ning aastaga korraldatud üritusi tutvustas noortele Lääneranna Noortevolikogu aseesimees Hanna Malk. Käänulisena alanud noortevolikogu teekond sai 2019. aasta alguses hoo sisse ning liikmetel jätkus motivatsiooni ja tahet pakkuda teistele noortele hetki, millest osa saada või aidata parandada noorte poolt välja toodud murekohti. Hanna kirjeldas Osaluskohviku, talgute, noortepäeva “Rutiinist välja” ning Lääneranna noorte tänugala olemust ning edukust, mis on suurendanud valla noorte ühtsustunnet ning julgust oma häält kuuldavaks teha.
Indrek Kivisalu jagas 5. detsembril Lihula Kultuurikeskuses esilinastunud Lääneranna noorte loodusfilmi ,,Loodusega koos” tekkelugu ning paljastas filmimise telgitaguseid. Indrek rääkis, et pärast esimese projekti ebaõnnestumist ei lasknud projektimeeskond pead norgu vaid ühisel tahtejõul leiti võimalus uue projekti kaudu idee lõpule viia. Lühifilm osutus menukaks ning tänaseks on võttetiim saanud video- ja filmiteemaliseid pakkumisi ka mujalt. Antud kogemus õpetab, et esimese tagasilöögi järel ei tohi alla anda ning peab enda valikutele kindlaks jääma. Indreku jutu lõpus said osalenud noored ka ise 7-minutilist loodusfilmi nautida.
“Igast pisidetailist saab alguse suur mosaiik” – Triin Sooäär
Päeva teisel poolel oli noortel võimalus osaleda ka inspireerivas töötoas “Mida igaüks kohe praegu ette võtta ja ära teha saab?”, kus jagasid kogemuslugusid ettevõtja Kustas Kirsipuu ning Lastekaitse Liidu koordinaatori Kristi Märk.
Päev kulmineerus fuajees ühise grupi tegevusega, mille jooksul moodustasid kõik suure südame, mis ka üles jäädvustati. See suur süda peegeldas päeva sõnumit – igast pisidetailist saab alguse suur mosaiik.
Osalenud Türi noored leidsid, et tegu oli väga inspireeriva päevaga ning tekitas südames soovi midagi ise ära teha.
Samuti jäid Lihula noored päevaga rahule ning tänavad korraldajaid võimaluse eest.
Sündmuse korraldas õpilasesindus iseseisvalt koos oma 20 liikmega 7.-9.klassist, kus peakorraldaja Triin Sooääre abina oli meeskonda juhtimas Egle Žukov.