Karmen Pikkmets
Lääneranna noortevolikogu esimees
Noortetoimetus
Lääneranna vallas toimus 30. oktoobril esimest korda noortepäev “Rutiinist välja”, mille eesmärk oli ühendada Lääneranna, Tõstamaa ja Audru noori, leida ühiseid puutepunkte, luua kontakte ja õppida mitteformaalsel meetodil ehk tulla rutiinist välja. Üritus jagunes kaheks: loenguteks ja töötubadeks.
Päeva alustasime juba kella üheksast Lihula Kultuurimajas, kuhu saabusid ootusärevil õpilased Lihula, Lõpe, Varbla, Kõmsi, Koonga, Tõstamaa ja Audru koolidest. Programmi avas vallavanem Mikk Pikkmets kõnega, kus soovis, et noortepäevast saaks traditsioon, mis ühendaks meie valda ning arendaks koostööd naaberkoolidega. Lisaks mainis ta rutiinist väljumise ja mitteformaalse õppetöö tähtsust.
Peale avasõnu palusime lavale Maarja Tali, kes rääkis noortele teraapiakoertest ning oma teekonnast Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühinguni. Tal oli kaasas ka oma koer Susi, kes valmistas noortele palju rõõmu ja elevust.
Järgmisena astus lavale Laura Kiviselg, aktiivne noor, kes õpib hetkel Tartu Ülikoolis infoühiskonna ja sotsiaalse heaolu erialal. Laura jutustas noortele oma inspireeriva loo, sellest kuidas koolis mittekäimine ei sega sinu aktiivsust. Ta jagas oma kogemusi rahvusvahelistest projektidest, vabatahtlikust tööst ning kuidas ta suutis kõige selle kõrvalt lõpetada ka gümnaasiumi.
Loengute programmi lõpetas Endla teatri näitleja Sander Rebane, kes naerutas noori huvitavate seikadega enda elust, lahkas näitleja ametit ning jagas oma kogemusi õpilasfirmadega.
Päeva teine osa
Noortepäeva teine osa sisaldas kaheksat töötuba, millest viis said noored ise valida, et igaüks leiaks endale midagi. Töötube oli väga erinevatel teemadel: aktiivne osalus, zooloogia, virtuaalreaalsus, karate, muusika, politsei, näitlemine ja rahvusvahelised võimalused. Kõikide töötubade sisu oli suunatud noortele, et tutvustada nende võimalusi ning samuti muuta koolipäev teistsuguseks. Näiteks politsei töötoas arutasid noored ühes noorsoopolitseinikega viiel erineval teemal, millega puutume kokku igapäevaselt ka meie. Rahvusvaheliste võimaluste töötoas tutvustas MTÜ Continuous Action noortele noortevahetuste ja vabatahtlikku programmi, kuhu noortel on võimalik kandideerida.
Lisaks arutleti tänapäeva ühel kõnekaimal teemal – noorte osalus kõikides valdkondades. Eesti Noorteühenduste Liit selgitas, mis on aktiivne osalus ja millised on noorte võimalused selles.
Kaheks populaarsemaks töötoaks olid näitlemine, mida viis läbi tuntud näitleja Andrus Vaarik, ja virtuaalreaalsus, kus noored said katsetada oma piire visuaalse projektsiooni tunde abil ja olla arvuti loodud simulatsiooni või mängu reaalne osa.
Maailmakohvik
Enne päeva lõppu toimus maailmakohvik, kus laudkondade teemadeks olid “Mina kui keskkonnakahjur”, “Kuidas alkohol mõjutab meid”, “Transport”, “Vaba aja sisustamine” ja “Tulevik minu kodukohas”. Kõik grupid tõstatasid probleemi ja leidsid lahendusi, mida saab kasutada Lääneranna Noortevolikogu lähteteabena.
Lääneranna valla esimese noortepäeva võime lugeda kordaläinuks, sest siiani oleme saanud kõigilt osalejatelt positiivset ja edasiviivat tagasisidet, mis näitab noortepäeva vajalikkust ning annab motivatsiooni jätkata.
Lääneranna Noortevolikogu soovib tänada Annika Urbelit, Lihula Kultuurimaja, Lihula Gümnaasiumit, Marek Silda, Lihula noortemaja, Jana Viljakut, Kevin Reidar Bachausi, kõiki töötubade ja loengute läbiviijaid ning ettevõtteid, kes meie ürituse toimumisele kaasa aitasid.
Noortepäeva korraldajaks oli Lääneranna Noortevolikogu koostöös Lääneranna Vallavalitsusega. Üritust rahastati Euroopa Sotsiaalfondi programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” vahenditest ning Eesti Noorteühenduste Liidu noorte osaluse arendustoetusest.